


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,253 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,070 sqft |
| Age | 65 years (1961) |
| Land |
| Land Size | 0.23 ac (10,098 sqft) |
| Land Frontage | 66 ft |
| Land Dimensions | 66 x 153 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 010-469-800 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
2294 Portage Avenue
| Sold Price: | $1,325,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,130 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,005 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3122208 |
| Distance: | 617 m |
2386 Shawna Way
| Sold Price: | $1,795,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,915 sqft |
| Price / SqFt: | $937 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.81 ac. (35,081 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3103476 |
| Distance: | 715 m |
533 Ascot Street
| Sold Price: | $1,390,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,222 sqft |
| Price / SqFt: | $626 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,299 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3104386 |
| Distance: | 890 m |
558 Draycott Street
| Sold Price: | $1,568,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,232 sqft |
| Price / SqFt: | $703 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,680 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3111552 |
| Distance: | 949 m |
128 Finnigan Street
| Sold Price: | $1,392,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,289 sqft |
| Price / SqFt: | $608 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,644 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3081118 |
| Distance: | 1.0 km |
2497 Tolmie Avenue
| Sold Price: | $1,589,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,137 sqft |
| Price / SqFt: | $744 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,525 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3096607 |
| Distance: | 1.0 km |
428 Midvale Street
| Asking Price: | $1,780,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,408 sqft |
| Price / SqFt: | $739 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,995 sqft) |
| Days on Market: | 116 |
| MLS® Number: | R3085690 |
| Distance: | 307 m |
430 Montgomery Street
| Asking Price: | $1,498,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,085 sqft |
| Price / SqFt: | $718 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128649 |
| Distance: | 352 m |
1906 Rhodena Avenue
| Asking Price: | $1,575,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,568 sqft |
| Price / SqFt: | $613 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,672 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3126441 |
| Distance: | 378 m |
360 Seaforth Crescent
| Asking Price: | $1,348,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,490 sqft |
| Price / SqFt: | $541 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,703 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3105658 |
| Distance: | 648 m |
320 Seaforth Crescent
| Asking Price: | $1,455,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,566 sqft |
| Price / SqFt: | $567 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,093 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3113242 |
| Distance: | 683 m |
2331 Tolmie Avenue
| Asking Price: | $1,629,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,529 sqft |
| Price / SqFt: | $644 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,650 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3127720 |
| Distance: | 775 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,590,000 | $127,000 | $1,717,000 | -3.5% |
| 2025 | $1,644,000 | $135,000 | $1,779,000 | +0.5% |
| 2024 | $1,625,000 | $145,000 | $1,770,000 | +2.4% |
| 2023 | $1,577,000 | $151,000 | $1,728,000 | +9.6% |
| 2022 | $1,418,000 | $158,000 | $1,576,000 | +27.8% |
| 2020 | $1,078,000 | $155,000 | $1,233,000 | - |