

















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $1,872 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 992 sqft |
| Age | 43 years (1983) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-11 |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 010-496-998 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $489,100 | $489,100 | -8.2% |
| 2025 | $0 | $532,600 | $532,600 | +4.9% |
| 2024 | $0 | $507,900 | $507,900 | -2.5% |
| 2023 | $0 | $521,000 | $521,000 | +13.8% |
| 2022 | $0 | $457,800 | $457,800 | +9.2% |
| 2021 | $0 | $419,400 | $419,400 | +8.2% |
| 2020 | $0 | $387,600 | $387,600 | - |
#402 1210 Pacific Street
| Sold Price: | $482,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | $397 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 946 sqft |
| Price / SqFt: | $510 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3081395 |
| Distance: | 0 m |
#307 1210 Pacific Street
| Sold Price: | $472,500 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | $467 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 989 sqft |
| Price / SqFt: | $478 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3113216 |
| Distance: | 0 m |
#108 1215 Pacific Street
| Sold Price: | $510,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $439 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 764 sqft |
| Price / SqFt: | $668 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3092489 |
| Distance: | 93 m |
#404 1185 Pacific Street
| Sold Price: | $515,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | $461 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,001 sqft |
| Price / SqFt: | $514 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3082072 |
| Distance: | 115 m |
#411 2915 Glen Drive
| Sold Price: | $465,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | $399 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 810 sqft |
| Price / SqFt: | $574 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3083689 |
| Distance: | 117 m |
#410 2925 Glen Drive
| Sold Price: | $510,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | $469 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 928 sqft |
| Price / SqFt: | $550 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119527 |
| Distance: | 125 m |
#310 1210 Pacific Street
| Asking Price: | $374,800 |
| Listing Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | $369 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 796 sqft |
| Price / SqFt: | $471 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3087532 |
| Distance: | 0 m |
#205 1200 Pacific Street
| Asking Price: | $458,800 |
| Listing Date: | 2026-May-09 |
| Maint. Fee: | $467 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 992 sqft |
| Price / SqFt: | $463 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3122180 |
| Distance: | 0 m |
#107 1215 Pacific Street
| Asking Price: | $479,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | $430 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 783 sqft |
| Price / SqFt: | $612 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3124924 |
| Distance: | 93 m |
#110 1215 Pacific Street
| Asking Price: | $517,500 |
| Listing Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | $439 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 780 sqft |
| Price / SqFt: | $663 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 91 |
| MLS® Number: | R3094117 |
| Distance: | 93 m |
#423 1185 Pacific Street
| Asking Price: | $559,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | $370 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 831 sqft |
| Price / SqFt: | $674 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 109 |
| MLS® Number: | R3088294 |
| Distance: | 115 m |