


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,059 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,845 sqft |
| Age | 3 years (2023) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 4 Level Split |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 031-959-440 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#209 606 Foster Avenue
| Asking Price: | $1,275,000 |
| Listing Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | $507 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,731 sqft |
| Price / SqFt: | $737 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128886 |
| Distance: | 0 m |
#118 639 Aspen Street
| Asking Price: | $1,249,900 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $445 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,543 sqft |
| Price / SqFt: | $810 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3123045 |
| Distance: | 92 m |
#102 639 Aspen Street
| Asking Price: | $1,079,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | $361 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,393 sqft |
| Price / SqFt: | $775 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3099291 |
| Distance: | 92 m |
#105 639 Aspen Street
| Asking Price: | $1,079,900 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $361 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,393 sqft |
| Price / SqFt: | $775 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3123036 |
| Distance: | 92 m |
#122 639 Aspen Street
| Asking Price: | $1,249,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | $445 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,710 sqft |
| Price / SqFt: | $731 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3099345 |
| Distance: | 92 m |
#114 678 Fairview Street
| Asking Price: | $1,270,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | $371 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,720 sqft |
| Price / SqFt: | $738 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 138 |
| MLS® Number: | R3078241 |
| Distance: | 242 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263141464/83dcefb7.jpeg)
#702 606 Foster Avenue
| Sold Price: | $1,270,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | $514 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,813 sqft |
| Price / SqFt: | $700 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119837 |
| Distance: | 0 m |
#101 706 Smith Avenue
| Sold Price: | $1,430,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,973 sqft |
| Price / SqFt: | $725 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,930 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3096145 |
| Distance: | 454 m |
#103 706 Smith Avenue
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,973 sqft |
| Price / SqFt: | $735 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,930 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3096446 |
| Distance: | 454 m |
#201 715 Ducklow Street
| Sold Price: | $1,155,900 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $513 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,385 sqft |
| Price / SqFt: | $835 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3078780 |
| Distance: | 563 m |
#16 3379 Morrey Court
| Sold Price: | $1,155,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $526 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,729 sqft |
| Price / SqFt: | $668 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3090227 |
| Distance: | 784 m |
#120 609 Sydney Avenue
| Sold Price: | $1,175,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | $614 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,778 sqft |
| Price / SqFt: | $661 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3081351 |
| Distance: | 886 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $1,276,000 | $1,276,000 | +4.5% |
| 2024 | $0 | $1,221,000 | $1,221,000 | - |