








This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,922 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,230 sqft |
| Age | 18 years (2008) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 027-318-907 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#2808 3007 Glen Drive
| Sold Price: | $789,800 |
| Sold Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | $552 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,045 sqft |
| Price / SqFt: | $756 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3078457 |
| Distance: | 78 m |
#4302 1188 Pinetree Way
| Sold Price: | $940,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | $574 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 986 sqft |
| Price / SqFt: | $953 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 120 |
| MLS® Number: | R3040066 |
| Distance: | 143 m |
#4501 1188 Pinetree Way
| Sold Price: | $825,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | $574 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 982 sqft |
| Price / SqFt: | $840 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3109191 |
| Distance: | 143 m |
#4602 1188 Pinetree Way
| Sold Price: | $842,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | $574 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 982 sqft |
| Price / SqFt: | $857 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3101137 |
| Distance: | 143 m |
#411 2968 Burlington Drive
| Sold Price: | $717,500 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | $678 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,357 sqft |
| Price / SqFt: | $529 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | R3095150 |
| Distance: | 147 m |
#310 2968 Burlington Drive
| Sold Price: | $670,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | $602 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,200 sqft |
| Price / SqFt: | $558 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3091650 |
| Distance: | 147 m |
#2501 2979 Glen Drive
| Asking Price: | $680,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | $394 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,000 sqft |
| Price / SqFt: | $680 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3103405 |
| Distance: | 0 m |
#2208 3007 Glen Drive
| Asking Price: | $868,000 |
| Listing Date: | 2025-Mar-03 |
| Maint. Fee: | $544 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,057 sqft |
| Price / SqFt: | $821 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 453 |
| MLS® Number: | R2972734 |
| Distance: | 78 m |
#1706 2982 Burlington Drive
| Asking Price: | $918,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | $600 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,174 sqft |
| Price / SqFt: | $782 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 129 |
| MLS® Number: | R3080715 |
| Distance: | 113 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $832,000 | $832,000 | -9.3% |
| 2025 | $0 | $917,000 | $917,000 | +4.3% |
| 2024 | $0 | $879,000 | $879,000 | +0.7% |
| 2023 | $0 | $873,000 | $873,000 | +9.7% |
| 2022 | $0 | $796,000 | $796,000 | +3.2% |
| 2021 | $0 | $771,000 | $771,000 | +13.2% |
| 2020 | $0 | $681,000 | $681,000 | - |