






This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 2,233 sqft |
| Age | Newly Built |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 032-513-691 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,049,000 | $349,000 | $1,398,000 | - |
#166 3637 Sheffield Avenue
| Asking Price: | $1,598,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | $517 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,357 sqft |
| Price / SqFt: | $678 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115295 |
| Distance: | 0 m |
#126 3637 Sheffield Avenue
| Asking Price: | $1,398,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | $517 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,357 sqft |
| Price / SqFt: | $593 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 5 hours |
| MLS® Number: | R3128729 |
| Distance: | 0 m |
#112 3637 Sheffield Avenue
| Asking Price: | $1,478,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $465 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,233 sqft |
| Price / SqFt: | $662 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3123903 |
| Distance: | 46 m |
#102 3535 Highland Drive
| Asking Price: | $1,289,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | $415 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,149 sqft |
| Price / SqFt: | $600 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3101608 |
| Distance: | 742 m |
#7 3535 Princeton Avenue
| Asking Price: | $1,300,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $514 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,621 sqft |
| Price / SqFt: | $496 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3110918 |
| Distance: | 779 m |
#2 3535 Princeton Avenue
| Asking Price: | $1,449,890 |
| Listing Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | $522 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,755 sqft |
| Price / SqFt: | $526 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113378 |
| Distance: | 779 m |
#168 3637 Sheffield Avenue
| Sold Price: | $1,568,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | $454 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,233 sqft |
| Price / SqFt: | $702 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3092605 |
| Distance: | 0 m |
#115 3637 Sheffield Avenue
| Sold Price: | $1,598,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | $489 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,357 sqft |
| Price / SqFt: | $678 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3088255 |
| Distance: | 52 m |
#123 3535 Highland Drive
| Sold Price: | $1,179,900 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | $350 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,811 sqft |
| Price / SqFt: | $652 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3069923 |
| Distance: | 705 m |
#152 3535 Highland Drive
| Sold Price: | $1,099,900 |
| Sold Date: | 2025-Dec-24 |
| Maint. Fee: | $293 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,760 sqft |
| Price / SqFt: | $625 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3057515 |
| Distance: | 705 m |
#122 1350 Mitchell Street
| Sold Price: | $1,296,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-28 |
| Maint. Fee: | $387 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,240 sqft |
| Price / SqFt: | $579 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 131 |
| MLS® Number: | R3060211 |
| Distance: | 861 m |
#187 1330 Wellon Street
| Sold Price: | $1,398,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | $375 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,944 sqft |
| Price / SqFt: | $719 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3085072 |
| Distance: | 945 m |