







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,433 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,087 sqft |
| Age | 30 years (1996) |
| Land |
| Land Size | 0.21 ac (9,235 sqft) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-20 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 018-424-597 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,837,000 | $428,000 | $2,265,000 | -1.4% |
| 2023 | $1,803,000 | $493,000 | $2,296,000 | +13.4% |
| 2022 | $1,552,000 | $473,000 | $2,025,000 | +20.0% |
| 2021 | $1,230,000 | $458,000 | $1,688,000 | +9.8% |
| 2020 | $1,079,000 | $458,000 | $1,537,000 | - |
1542 Alpine Lane
| Asking Price: | $2,300,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,087 sqft |
| Price / SqFt: | $563 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,235 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3125923 |
| Distance: | 0 m |
2946 Blackbear Court
| Asking Price: | $1,798,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,341 sqft |
| Price / SqFt: | $414 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,663 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3114581 |
| Distance: | 182 m |
2966 Blackbear Court
| Asking Price: | $1,988,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,725 sqft |
| Price / SqFt: | $534 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,641 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3126832 |
| Distance: | 236 m |
1416 Purcell Drive
| Asking Price: | $1,988,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,397 sqft |
| Price / SqFt: | $452 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,688 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3123651 |
| Distance: | 526 m |
1516 Whitebark Place
| Asking Price: | $2,098,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,290 sqft |
| Price / SqFt: | $489 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,872 sqft) |
| Days on Market: | 143 |
| MLS® Number: | R3076953 |
| Distance: | 543 m |
1522 Whitebark Place
| Asking Price: | $2,225,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,712 sqft |
| Price / SqFt: | $472 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,441 sqft) |
| Days on Market: | 120 |
| MLS® Number: | R3084798 |
| Distance: | 544 m |
3169 Arrowsmith Place
| Sold Price: | $1,765,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,328 sqft |
| Price / SqFt: | $408 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,497 sqft) |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3051795 |
| Distance: | 461 m |
3066 Tanager Court
| Sold Price: | $1,939,800 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,590 sqft |
| Price / SqFt: | $423 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,653 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3104351 |
| Distance: | 497 m |
1339 Greenbank Court
| Sold Price: | $1,876,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,545 sqft |
| Price / SqFt: | $529 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,221 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3091781 |
| Distance: | 1.2 km |
2870 Stanley Place
| Sold Price: | $1,780,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,218 sqft |
| Price / SqFt: | $422 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,339 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3084240 |
| Distance: | 2.0 km |
1279 Erskine Street
| Sold Price: | $1,730,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,612 sqft |
| Price / SqFt: | $479 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,919 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3069638 |
| Distance: | 2.0 km |
1460 Nanton Street
| Sold Price: | $1,750,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,797 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,305 sqft) |
| Days on Market: | 134 |
| MLS® Number: | R3060695 |
| Distance: | 2.1 km |