























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,692 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,213 sqft |
| Age | 34 years (1992) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (5,907 sqft) |
| Land Frontage | 57.41 ft |
| Land Dimensions | 57.41 x 113.91 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-08 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 016-812-832 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,304,000 | $360,000 | $1,664,000 | -3.4% |
| 2025 | $1,356,000 | $367,000 | $1,723,000 | +2.5% |
| 2023 | $1,280,000 | $401,000 | $1,681,000 | +10.2% |
| 2022 | $1,129,000 | $397,000 | $1,526,000 | +20.3% |
| 2021 | $884,000 | $384,000 | $1,268,000 | +6.6% |
| 2020 | $798,000 | $391,000 | $1,189,000 | - |
1476 Lansdowne Drive
| Asking Price: | $1,749,900 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,213 sqft |
| Price / SqFt: | $415 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,907 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125549 |
| Distance: | 0 m |
1517 Starflower Place
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,221 sqft |
| Price / SqFt: | $403 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,050 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3127572 |
| Distance: | 447 m |
2562 Fuchsia Place
| Asking Price: | $1,899,990 |
| Listing Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,335 sqft |
| Price / SqFt: | $438 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 176 |
| MLS® Number: | R3072470 |
| Distance: | 473 m |
2655 Delahaye Drive
| Asking Price: | $1,788,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,455 sqft |
| Price / SqFt: | $518 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,990 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3112756 |
| Distance: | 680 m |
2586 Jade Place
| Asking Price: | $2,280,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,015 sqft |
| Price / SqFt: | $455 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,997 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3126017 |
| Distance: | 691 m |
2556 Trillium Place
| Asking Price: | $1,969,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,224 sqft |
| Price / SqFt: | $611 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,061 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3111602 |
| Distance: | 704 m |
2806 Silverberry Court
| Sold Price: | $1,523,800 |
| Sold Date: | 2026-Jan-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,675 sqft |
| Price / SqFt: | $415 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,427 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3071797 |
| Distance: | 413 m |
2622 Sandstone Crescent
| Sold Price: | $1,735,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,732 sqft |
| Price / SqFt: | $465 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,108 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3085221 |
| Distance: | 624 m |
1501 Eagle Mountain Drive
| Sold Price: | $1,852,100 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,145 sqft |
| Price / SqFt: | $447 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,996 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3084244 |
| Distance: | 704 m |
1422 Magnolia Place
| Sold Price: | $1,815,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,140 sqft |
| Price / SqFt: | $438 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,497 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3066080 |
| Distance: | 756 m |
1279 Erskine Street
| Sold Price: | $1,730,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,612 sqft |
| Price / SqFt: | $479 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,919 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3069638 |
| Distance: | 895 m |
2870 Stanley Place
| Sold Price: | $1,780,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,218 sqft |
| Price / SqFt: | $422 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,339 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3084240 |
| Distance: | 1.0 km |