






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,636 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 5,016 sqft |
| Age | 1 year (2025) |
| Land |
| Land Size | 0.33 ac (14,564 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 7 |
| PID | 031-409-211 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,326,000 | $1,103,000 | $2,429,000 | +84.2% |
| 2025 | $1,319,000 | $0 | $1,319,000 | -21.9% |
| 2024 | $1,689,000 | $0 | $1,689,000 | +6.2% |
| 2023 | $1,591,000 | $0 | $1,591,000 | +14.6% |
| 2022 | $1,388,000 | $0 | $1,388,000 | - |
3147 Silverthrone Drive
| Asking Price: | $2,188,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 5,488 sqft |
| Price / SqFt: | $399 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,187 sqft) |
| Days on Market: | 237 |
| MLS® Number: | R3054784 |
| Distance: | 314 m |
3073 Timber Court
| Asking Price: | $2,388,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 6,125 sqft |
| Price / SqFt: | $390 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,290 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125828 |
| Distance: | 1.2 km |
1756 Hampton Drive
| Asking Price: | $2,450,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,675 sqft |
| Price / SqFt: | $524 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,600 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118345 |
| Distance: | 1.5 km |
1550 Rockcress Place
| Asking Price: | $2,760,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,372 sqft |
| Price / SqFt: | $514 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.41 ac. (17,759 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3116196 |
| Distance: | 2.1 km |
3506 Danielson Drive
| Asking Price: | $2,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,938 sqft |
| Price / SqFt: | $635 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,878 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116927 |
| Distance: | 2.1 km |
3510 Danielson Drive
| Asking Price: | $2,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,925 sqft |
| Price / SqFt: | $637 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,823 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3124185 |
| Distance: | 2.1 km |
1419 Pipeline Place
| Sold Price: | $2,690,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 5,086 sqft |
| Price / SqFt: | $529 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,669 sqft) |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3068030 |
| Distance: | 18 m |
3126 Silverthrone Drive
| Sold Price: | $1,938,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,582 sqft |
| Price / SqFt: | $423 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,021 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3088125 |
| Distance: | 396 m |
1486 Coast Meridian Road
| Sold Price: | $2,800,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 5,597 sqft |
| Price / SqFt: | $500 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,336 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3076740 |
| Distance: | 1.5 km |
2978 Forestridge Place
| Sold Price: | $2,420,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,840 sqft |
| Price / SqFt: | $414 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,008 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3104731 |
| Distance: | 2.0 km |
3479 Wales Avenue
| Sold Price: | $2,670,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 5,397 sqft |
| Price / SqFt: | $495 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,872 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3056081 |
| Distance: | 2.1 km |
3502 Danielson Drive
| Sold Price: | $2,450,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,928 sqft |
| Price / SqFt: | $624 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,750 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3123384 |
| Distance: | 2.1 km |