







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,407 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,950 sqft |
| Age | 9 years (2017) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,367 sqft) |
| Land Frontage | 44.18 ft |
| Land Dimensions | 44.18 x 65.97 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-19 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 029-653-517 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
1441 Nystrom Court
| Sold Price: | $2,050,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,727 sqft |
| Price / SqFt: | $550 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,638 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3066268 |
| Distance: | 800 m |
3443 Gislason Avenue
| Sold Price: | $1,810,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,674 sqft |
| Price / SqFt: | $493 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,718 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3069036 |
| Distance: | 1.3 km |
3420 Pritchett Place
| Sold Price: | $2,030,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,931 sqft |
| Price / SqFt: | $516 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,830 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3081411 |
| Distance: | 1.4 km |
1460 Nanton Street
| Sold Price: | $1,750,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,797 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,305 sqft) |
| Days on Market: | 134 |
| MLS® Number: | R3060695 |
| Distance: | 1.4 km |
1249 Soball Street
| Sold Price: | $1,826,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,668 sqft |
| Price / SqFt: | $498 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,660 sqft) |
| Days on Market: | 96 |
| MLS® Number: | R3067650 |
| Distance: | 1.5 km |
3320 Abbey Lane
| Sold Price: | $1,722,500 |
| Sold Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,156 sqft |
| Price / SqFt: | $414 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,379 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3076751 |
| Distance: | 1.8 km |
1419 Strawline Hill Street
| Asking Price: | $2,249,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,950 sqft |
| Price / SqFt: | $569 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,367 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125531 |
| Distance: | 0 m |
1412 Strawline Hill Street
| Asking Price: | $2,558,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,015 sqft |
| Price / SqFt: | $637 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,522 sqft) |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3089232 |
| Distance: | 92 m |
3532 Trestle Court
| Asking Price: | $2,288,000 |
| Listing Date: | 2022-Mar-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,843 sqft |
| Price / SqFt: | $595 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,454 sqft) |
| Days on Market: | 1530 |
| MLS® Number: | R2667674 |
| Distance: | 106 m |
3574 Harper Road
| Asking Price: | $1,900,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,651 sqft |
| Price / SqFt: | $520 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,043 sqft) |
| Days on Market: | 122 |
| MLS® Number: | R3084383 |
| Distance: | 425 m |
1351 Kingston Street
| Asking Price: | $2,788,000 |
| Listing Date: | 2025-Jul-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,460 sqft |
| Price / SqFt: | $625 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,308 sqft) |
| Days on Market: | 331 |
| MLS® Number: | R3022670 |
| Distance: | 766 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,502,000 | $780,000 | $2,282,000 | -4.6% |
| 2025 | $1,607,000 | $785,000 | $2,392,000 | +1.1% |
| 2024 | $1,539,000 | $828,000 | $2,367,000 | +3.0% |
| 2023 | $1,461,000 | $837,000 | $2,298,000 | +13.8% |
| 2022 | $1,203,000 | $817,000 | $2,020,000 | +22.3% |
| 2021 | $987,000 | $665,000 | $1,652,000 | +0.7% |
| 2020 | $987,000 | $654,000 | $1,641,000 | - |