






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,685 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,437 sqft |
| Age | 37 years (1989) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,169 sqft) |
| Land Frontage | 59 ft |
| Land Dimensions | 59 x 121 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 012-199-788 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
1365 Honeysuckle Lane
| Sold Price: | $1,499,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,537 sqft |
| Price / SqFt: | $424 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,353 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3085390 |
| Distance: | 146 m |
1 Buckhorn Place
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,296 sqft |
| Price / SqFt: | $455 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,888 sqft) |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3053863 |
| Distance: | 725 m |
1402 Briarcliffe Drive
| Sold Price: | $1,518,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,163 sqft |
| Price / SqFt: | $480 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,158 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3060847 |
| Distance: | 730 m |
2501 Mica Place
| Sold Price: | $1,740,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,825 sqft |
| Price / SqFt: | $616 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,101 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3083151 |
| Distance: | 808 m |
2826 Thimbleberry Court
| Sold Price: | $1,600,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,183 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,127 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3079047 |
| Distance: | 820 m |
99 Maple Drive
| Sold Price: | $1,780,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,850 sqft |
| Price / SqFt: | $625 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,263 sqft) |
| Days on Market: | 143 |
| MLS® Number: | R3029351 |
| Distance: | 886 m |
513 Forest Parkway
| Asking Price: | $1,888,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,279 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,220 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3110382 |
| Distance: | 435 m |
177 Aspenwood Drive
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,995 sqft |
| Price / SqFt: | $400 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,098 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125490 |
| Distance: | 458 m |
38 Timbercrest Drive
| Asking Price: | $1,865,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,711 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,046 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116453 |
| Distance: | 458 m |
8 Greystone Place
| Asking Price: | $1,900,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,269 sqft |
| Price / SqFt: | $445 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,322 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3095242 |
| Distance: | 603 m |
1215 Cypress Place
| Asking Price: | $1,798,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,041 sqft |
| Price / SqFt: | $591 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,973 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115637 |
| Distance: | 637 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,338,000 | $389,000 | $1,727,000 | -2.5% |
| 2025 | $1,353,000 | $418,000 | $1,771,000 | +3.6% |
| 2024 | $1,296,000 | $414,000 | $1,710,000 | +2.8% |
| 2023 | $1,246,000 | $418,000 | $1,664,000 | +9.8% |
| 2022 | $1,116,000 | $399,000 | $1,515,000 | +18.1% |
| 2021 | $895,000 | $388,000 | $1,283,000 | +5.9% |
| 2020 | $814,000 | $397,000 | $1,211,000 | - |