



























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,784 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,033 sqft |
| Age | 5 years (2021) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-21 |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 031-508-146 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#119 3529 Baycrest Avenue
| Sold Price: | $1,275,000 |
| Sold Date: | 2026-May-29 |
| Maint. Fee: | $418 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,166 sqft |
| Price / SqFt: | $589 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3116415 |
| Distance: | 0 m |
#101 3517 Baycrest Avenue
| Sold Price: | $1,118,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | $335 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,663 sqft |
| Price / SqFt: | $672 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3047830 |
| Distance: | 0 m |
#164 1290 Mitchell Street
| Sold Price: | $1,029,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | $359 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,533 sqft |
| Price / SqFt: | $671 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3103076 |
| Distance: | 205 m |
#157 1290 Mitchell Street
| Sold Price: | $1,068,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | $375 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,589 sqft |
| Price / SqFt: | $672 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 149 |
| MLS® Number: | R3051939 |
| Distance: | 205 m |
#107 3503 Gislason Avenue
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-02 |
| Maint. Fee: | $410 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,588 sqft |
| Price / SqFt: | $693 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3069135 |
| Distance: | 227 m |
#162 3565 Baycrest Avenue
| Sold Price: | $1,125,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | $490 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,873 sqft |
| Price / SqFt: | $601 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3106666 |
| Distance: | 282 m |
#108 1292 Rosenburg Way
| Asking Price: | $1,199,900 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | $189 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,883 sqft |
| Price / SqFt: | $637 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3126859 |
| Distance: | 132 m |
#130 1292 Rosenburg Way
| Asking Price: | $1,199,900 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | $189 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,883 sqft |
| Price / SqFt: | $637 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3126850 |
| Distance: | 132 m |
#103 1290 Mitchell Street
| Asking Price: | $1,129,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | $420 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,873 sqft |
| Price / SqFt: | $603 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3105219 |
| Distance: | 205 m |
#177 1290 Mitchell Street
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $415 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,648 sqft |
| Price / SqFt: | $667 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3113252 |
| Distance: | 205 m |
#156 1290 Mitchell Street
| Asking Price: | $1,088,890 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $386 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,589 sqft |
| Price / SqFt: | $685 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109533 |
| Distance: | 205 m |
#131 1290 Mitchell Street
| Asking Price: | $1,249,900 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $445 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,826 sqft |
| Price / SqFt: | $685 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125326 |
| Distance: | 205 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $1,338,000 | $1,338,000 | -8.7% |
| 2024 | $0 | $1,465,000 | $1,465,000 | +9.4% |
| 2023 | $0 | $1,339,000 | $1,339,000 | +28.5% |
| 2022 | $0 | $1,042,000 | $1,042,000 | - |