






















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,984 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,490 sqft |
| Age | Old Timer |
| Land |
| Land Size | 0.30 ac (13,125 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 155.00 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-13 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 010-190-546 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
1310 Harbour Drive
| Sold Price: | $1,720,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,980 sqft |
| Price / SqFt: | $577 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,761 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3084963 |
| Distance: | 277 m |
1350 Grover Avenue
| Sold Price: | $1,710,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,260 sqft |
| Price / SqFt: | $757 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,875 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3066686 |
| Distance: | 707 m |
685 Porter Street
| Sold Price: | $1,540,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,965 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,874 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3080834 |
| Distance: | 1.3 km |
818 Seymour Drive
| Sold Price: | $1,570,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,020 sqft |
| Price / SqFt: | $777 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,640 sqft) |
| Days on Market: | 123 |
| MLS® Number: | R3044203 |
| Distance: | 1.8 km |
921 Baker Drive
| Sold Price: | $1,699,900 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,782 sqft |
| Price / SqFt: | $611 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,439 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3090811 |
| Distance: | 1.9 km |
3310 Henry Street
| Sold Price: | $1,670,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,812 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,430 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3081714 |
| Distance: | 2.0 km |
1209 Crest Court
| Asking Price: | $2,000,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,070 sqft |
| Price / SqFt: | $966 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,177 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3105673 |
| Distance: | 418 m |
944 Porter Street
| Asking Price: | $1,649,900 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,469 sqft |
| Price / SqFt: | $668 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,580 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3124937 |
| Distance: | 739 m |
1415 Cornell Avenue
| Asking Price: | $2,099,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,468 sqft |
| Price / SqFt: | $851 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,875 sqft) |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3084636 |
| Distance: | 832 m |
2201 St George Street
| Asking Price: | $1,898,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,656 sqft |
| Price / SqFt: | $715 |
| Age: | 118 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,715 sqft) |
| Days on Market: | 102 |
| MLS® Number: | R3090876 |
| Distance: | 1.1 km |
2221 Clarke Street
| Asking Price: | $2,099,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,364 sqft |
| Price / SqFt: | $888 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,698 sqft) |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3084718 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,682,000 | $191,000 | $1,873,000 | -5.7% |
| 2025 | $1,792,000 | $195,000 | $1,987,000 | +4.8% |
| 2024 | $1,833,000 | $62,700 | $1,895,700 | +8.2% |
| 2023 | $1,687,000 | $65,600 | $1,752,600 | +6.3% |
| 2022 | $1,576,000 | $72,200 | $1,648,200 | +30.3% |
| 2021 | $1,193,000 | $72,000 | $1,265,000 | +2.5% |
| 2020 | $1,159,000 | $74,700 | $1,233,700 | - |