


























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,760 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,610 sqft |
| Age | 6 years (2020) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 800-183-744 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
#105 1225 Mitchell Street
| Sold Price: | $899,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | $308 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,391 sqft |
| Price / SqFt: | $646 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3064791 |
| Distance: | 62 m |
#141 1220 Rocklin Street
| Sold Price: | $910,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-02 |
| Maint. Fee: | $308 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,388 sqft |
| Price / SqFt: | $656 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 100 |
| MLS® Number: | R3051780 |
| Distance: | 62 m |
#125 1225 Mitchell Street
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | $323 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,415 sqft |
| Price / SqFt: | $742 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3062155 |
| Distance: | 62 m |
#142 1220 Rocklin Street
| Sold Price: | $940,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | $298 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,341 sqft |
| Price / SqFt: | $701 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3071878 |
| Distance: | 62 m |
#118 3546 Monson Crescent
| Sold Price: | $869,900 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | $237 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,263 sqft |
| Price / SqFt: | $689 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3073326 |
| Distance: | 219 m |
#120 3546 Monson Crescent
| Sold Price: | $869,900 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | $237 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,263 sqft |
| Price / SqFt: | $689 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3073329 |
| Distance: | 219 m |
#130 1225 Mitchell Street
| Asking Price: | $1,148,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | $350 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,463 sqft |
| Price / SqFt: | $785 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3114074 |
| Distance: | 62 m |
#163 1220 Rocklin Street
| Asking Price: | $1,035,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $350 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,484 sqft |
| Price / SqFt: | $697 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119747 |
| Distance: | 62 m |
#134 1220 Rocklin Street
| Asking Price: | $928,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | $298 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,387 sqft |
| Price / SqFt: | $669 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 10 hours |
| MLS® Number: | R3128695 |
| Distance: | 62 m |
#43 3552 Victoria Drive
| Asking Price: | $1,020,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | $332 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,579 sqft |
| Price / SqFt: | $646 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3098577 |
| Distance: | 340 m |
#44 3552 Victoria Drive
| Asking Price: | $950,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $330 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,596 sqft |
| Price / SqFt: | $595 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3122302 |
| Distance: | 340 m |
#102 3503 Gislason Avenue
| Asking Price: | $1,199,900 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $410 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,694 sqft |
| Price / SqFt: | $708 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122881 |
| Distance: | 450 m |
Assessment and tax information is not available for this property.