







































| Pricing | |
| Asking Price | $2,149,900 |
| Price per Floor SqFt | $542 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $7,933 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,970 sqft |
| Age | 13 years (2013) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,796 sqft) |
| Land Frontage | 50 ft |
| Land Dimensions | 50 x ? ft |
| Price per Land SqFt | $370.93 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 028-652-100 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,337,000 | $818,000 | $2,155,000 | -4.5% |
| 2025 | $1,431,000 | $826,000 | $2,257,000 | +0.7% |
| 2024 | $1,370,000 | $872,000 | $2,242,000 | +2.7% |
| 2023 | $1,301,000 | $882,000 | $2,183,000 | +13.9% |
| 2022 | $1,068,000 | $849,000 | $1,917,000 | +22.3% |
| 2021 | $876,000 | $691,000 | $1,567,000 | +7.4% |
| 2020 | $779,000 | $680,000 | $1,459,000 | - |
Asking Price is 0.2% lower than Assessed Value (2026).
1312 Kingston Street
| Asking Price: | $2,199,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,969 sqft |
| Price / SqFt: | $554 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (11,087 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3122803 |
| Distance: | 76 m |
1310 Fifeshire Street
| Asking Price: | $1,789,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,508 sqft |
| Price / SqFt: | $510 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,642 sqft) |
| Days on Market: | 110 |
| MLS® Number: | R3085163 |
| Distance: | 166 m |
3499 David Avenue
| Asking Price: | $1,669,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,509 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,324 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3113602 |
| Distance: | 273 m |
1353 Hames Crescent
| Asking Price: | $1,980,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,847 sqft |
| Price / SqFt: | $515 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,556 sqft) |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3087602 |
| Distance: | 513 m |
3501 Sheffield Avenue
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,519 sqft |
| Price / SqFt: | $511 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,004 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113013 |
| Distance: | 523 m |
3492 Bishop Place
| Asking Price: | $2,280,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,961 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,539 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3115429 |
| Distance: | 541 m |