







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,886 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,630 sqft |
| Age | 15 years (2011) |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (4,961 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 028-221-648 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,301,000 | $561,000 | $1,862,000 | -5.0% |
| 2025 | $1,392,000 | $567,000 | $1,959,000 | +4.7% |
| 2023 | $1,265,000 | $606,000 | $1,871,000 | +13.8% |
| 2022 | $1,039,000 | $605,000 | $1,644,000 | +22.1% |
| 2021 | $852,000 | $494,000 | $1,346,000 | - |
3416 Galloway Avenue
| Sold Price: | $1,795,600 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,483 sqft |
| Price / SqFt: | $516 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,679 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3113941 |
| Distance: | 146 m |
3423 Galloway Avenue
| Sold Price: | $2,009,900 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,602 sqft |
| Price / SqFt: | $558 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,751 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3113306 |
| Distance: | 161 m |
3415 Doucette Avenue
| Sold Price: | $2,019,900 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,602 sqft |
| Price / SqFt: | $561 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,220 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3113450 |
| Distance: | 286 m |
3411 Doucette Avenue
| Sold Price: | $2,039,900 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,602 sqft |
| Price / SqFt: | $566 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,220 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3116425 |
| Distance: | 302 m |
3462 Stephens Court
| Sold Price: | $1,800,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,711 sqft |
| Price / SqFt: | $485 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,346 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3087520 |
| Distance: | 311 m |
3466 Galloway Avenue
| Sold Price: | $1,725,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,004 sqft |
| Price / SqFt: | $574 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,070 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3051426 |
| Distance: | 330 m |
3429 Galloway Avenue
| Asking Price: | $1,999,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,560 sqft |
| Price / SqFt: | $562 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,748 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3112488 |
| Distance: | 147 m |
3427 Galloway Avenue
| Asking Price: | $2,049,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,602 sqft |
| Price / SqFt: | $569 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,733 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3112523 |
| Distance: | 151 m |
3425 Galloway Avenue
| Asking Price: | $1,999,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,560 sqft |
| Price / SqFt: | $562 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,741 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113570 |
| Distance: | 155 m |
3421 Galloway Avenue
| Asking Price: | $2,039,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,602 sqft |
| Price / SqFt: | $566 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,760 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3115829 |
| Distance: | 168 m |
3413 Doucette Avenue
| Asking Price: | $2,019,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,560 sqft |
| Price / SqFt: | $567 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,813 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3116393 |
| Distance: | 294 m |
3409 Doucette Avenue
| Asking Price: | $2,069,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,602 sqft |
| Price / SqFt: | $575 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,221 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3118026 |
| Distance: | 311 m |