






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,466 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,021 sqft |
| Age | 36 years (1990) |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (4,639 sqft) |
| Land Frontage | 50 ft |
| Land Dimensions | 50 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 012-450-189 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263117279/83dcefb7.jpeg)
1272 Johnson Street
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,415 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,082 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3095652 |
| Distance: | 147 m |
1207 Durant Drive
| Sold Price: | $1,478,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,554 sqft |
| Price / SqFt: | $416 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,796 sqft) |
| Days on Market: | 73 |
| MLS® Number: | R3075142 |
| Distance: | 212 m |
1279 Erskine Street
| Sold Price: | $1,730,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,612 sqft |
| Price / SqFt: | $479 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,919 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3069638 |
| Distance: | 237 m |
2824 Nash Drive
| Sold Price: | $1,325,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,260 sqft |
| Price / SqFt: | $406 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,028 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3068060 |
| Distance: | 534 m |
2933 Cord Avenue
| Sold Price: | $1,450,400 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,507 sqft |
| Price / SqFt: | $579 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,082 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3097423 |
| Distance: | 547 m |
2941 Cord Avenue
| Sold Price: | $1,506,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,765 sqft |
| Price / SqFt: | $545 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,407 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3118842 |
| Distance: | 575 m |
1269 Michigan Drive
| Asking Price: | $1,649,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,308 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,351 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3114978 |
| Distance: | 181 m |
1288 Johnson Court
| Asking Price: | $1,439,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,406 sqft |
| Price / SqFt: | $598 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,036 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118232 |
| Distance: | 269 m |
1295 Daimler Street
| Asking Price: | $1,449,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,596 sqft |
| Price / SqFt: | $558 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,097 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108666 |
| Distance: | 389 m |
1303 Johnson Street
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,419 sqft |
| Price / SqFt: | $620 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,902 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126505 |
| Distance: | 411 m |
1315 Johnson Street
| Asking Price: | $1,430,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,627 sqft |
| Price / SqFt: | $544 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,060 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120928 |
| Distance: | 480 m |
2983 Albion Drive
| Asking Price: | $1,688,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,090 sqft |
| Price / SqFt: | $546 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,748 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119413 |
| Distance: | 537 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,287,000 | $233,000 | $1,520,000 | -2.6% |
| 2024 | $1,322,000 | $239,000 | $1,561,000 | +0.8% |
| 2023 | $1,303,000 | $246,000 | $1,549,000 | +15.2% |
| 2022 | $1,125,000 | $220,000 | $1,345,000 | +20.6% |
| 2021 | $898,000 | $217,000 | $1,115,000 | +3.6% |
| 2020 | $855,000 | $221,000 | $1,076,000 | - |