







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,668 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,910 sqft |
| Age | 46 years (1980) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,000 sqft) |
| Land Frontage | 40 ft |
| Land Dimensions | 40 x 98 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 005-342-210 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
3220 Dunkirk Avenue
| Sold Price: | $1,395,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,775 sqft |
| Price / SqFt: | $786 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,068 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3107644 |
| Distance: | 143 m |
1238 Wise Court
| Sold Price: | $999,999 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,129 sqft |
| Price / SqFt: | $470 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,304 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3075581 |
| Distance: | 155 m |
3235 Dunkirk Avenue
| Sold Price: | $1,030,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,182 sqft |
| Price / SqFt: | $472 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,100 sqft) |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3070326 |
| Distance: | 195 m |
3237 Mayne Crescent
| Sold Price: | $1,055,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,871 sqft |
| Price / SqFt: | $564 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,000 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3087937 |
| Distance: | 281 m |
3219 Harwood Avenue
| Sold Price: | $1,268,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,086 sqft |
| Price / SqFt: | $608 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,000 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3104696 |
| Distance: | 311 m |
3256 Dunkirk Avenue
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,598 sqft |
| Price / SqFt: | $751 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,000 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3086806 |
| Distance: | 333 m |
3216 Savary Avenue
| Asking Price: | $1,438,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,915 sqft |
| Price / SqFt: | $751 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,018 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128304 |
| Distance: | 140 m |
1304 Hornby Street
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,748 sqft |
| Price / SqFt: | $629 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,119 sqft) |
| Days on Market: | 10 hours |
| MLS® Number: | R3128555 |
| Distance: | 299 m |
1426 Gabriola Drive
| Asking Price: | $1,397,000 |
| Listing Date: | 2025-Jun-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,912 sqft |
| Price / SqFt: | $731 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,523 sqft) |
| Days on Market: | 343 |
| MLS® Number: | R3017629 |
| Distance: | 334 m |
1238 Gabriola Drive
| Asking Price: | $1,290,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,260 sqft |
| Price / SqFt: | $571 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,715 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110895 |
| Distance: | 341 m |
1181 Esperanza Drive
| Asking Price: | $1,219,900 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,630 sqft |
| Price / SqFt: | $748 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,165 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122234 |
| Distance: | 504 m |
1965 Flynn Crescent
| Asking Price: | $1,060,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | $146 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,787 sqft |
| Price / SqFt: | $593 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,061 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127798 |
| Distance: | 608 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,095,000 | $154,000 | $1,249,000 | -6.2% |
| 2024 | $1,188,000 | $144,000 | $1,332,000 | -0.6% |
| 2023 | $1,188,000 | $152,000 | $1,340,000 | +17.1% |
| 2022 | $1,010,000 | $134,000 | $1,144,000 | +27.4% |
| 2021 | $765,000 | $133,000 | $898,000 | - |