







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,979 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,534 sqft |
| Age | 62 years (1964) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,920 sqft) |
| Land Frontage | 66 ft |
| Land Dimensions | 66 x 120 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Split Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 008-885-702 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
1310 Harbour Drive
| Sold Price: | $1,720,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,980 sqft |
| Price / SqFt: | $577 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,761 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3084963 |
| Distance: | 252 m |
885 Porter Street
| Sold Price: | $1,508,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,376 sqft |
| Price / SqFt: | $635 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,856 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3087313 |
| Distance: | 275 m |
1350 Grover Avenue
| Sold Price: | $1,710,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,260 sqft |
| Price / SqFt: | $757 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,875 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3066686 |
| Distance: | 478 m |
1501 Marine Crescent
| Sold Price: | $1,650,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,626 sqft |
| Price / SqFt: | $628 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,701 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3066805 |
| Distance: | 526 m |
685 Porter Street
| Sold Price: | $1,540,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,965 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,874 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3080834 |
| Distance: | 864 m |
1119 Sprice Avenue
| Sold Price: | $1,622,500 |
| Sold Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,065 sqft |
| Price / SqFt: | $786 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,936 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3077483 |
| Distance: | 980 m |
925 Merritt Street
| Asking Price: | $1,749,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,750 sqft |
| Price / SqFt: | $636 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,642 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3105069 |
| Distance: | 177 m |
944 Porter Street
| Asking Price: | $1,649,900 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,469 sqft |
| Price / SqFt: | $668 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,580 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124937 |
| Distance: | 391 m |
981 Grover Avenue
| Asking Price: | $1,699,900 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,490 sqft |
| Price / SqFt: | $683 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,112 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123118 |
| Distance: | 661 m |
1632 Como Lake Avenue
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,007 sqft |
| Price / SqFt: | $647 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,620 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3122317 |
| Distance: | 834 m |
935 Stardale Avenue
| Asking Price: | $1,528,800 |
| Listing Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,295 sqft |
| Price / SqFt: | $666 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,993 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3093884 |
| Distance: | 847 m |
981 Kinsac Street
| Asking Price: | $1,789,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,692 sqft |
| Price / SqFt: | $665 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,736 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3107267 |
| Distance: | 850 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,545,000 | $53,900 | $1,598,900 | -6.0% |
| 2025 | $1,646,000 | $55,100 | $1,701,100 | -2.4% |
| 2024 | $1,684,000 | $59,800 | $1,743,800 | +8.2% |
| 2023 | $1,549,000 | $62,800 | $1,611,800 | +6.5% |
| 2022 | $1,447,000 | $66,300 | $1,513,300 | +30.2% |
| 2021 | $1,096,000 | $66,200 | $1,162,200 | +2.6% |
| 2020 | $1,064,000 | $68,800 | $1,132,800 | - |