
























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,975 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,580 sqft |
| Age | 7 years (2019) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 030-871-484 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
#14 3500 Burke Village Promenade
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | $283 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,590 sqft |
| Price / SqFt: | $691 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127349 |
| Distance: | 0 m |
#158 1290 Mitchell Street
| Asking Price: | $999,999 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | $386 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,589 sqft |
| Price / SqFt: | $629 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127595 |
| Distance: | 230 m |
#177 1290 Mitchell Street
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $415 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,648 sqft |
| Price / SqFt: | $667 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113252 |
| Distance: | 230 m |
#103 1290 Mitchell Street
| Asking Price: | $1,129,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | $420 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,873 sqft |
| Price / SqFt: | $603 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3105219 |
| Distance: | 230 m |
#156 1290 Mitchell Street
| Asking Price: | $1,088,890 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $386 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,589 sqft |
| Price / SqFt: | $685 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3109533 |
| Distance: | 230 m |
#131 1290 Mitchell Street
| Asking Price: | $1,249,900 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $445 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,826 sqft |
| Price / SqFt: | $685 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3125326 |
| Distance: | 230 m |
#18 3500 Burke Village Promenade
| Sold Price: | $1,090,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | $283 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,572 sqft |
| Price / SqFt: | $693 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119261 |
| Distance: | 0 m |
#157 1290 Mitchell Street
| Sold Price: | $1,068,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | $375 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,589 sqft |
| Price / SqFt: | $672 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 149 |
| MLS® Number: | R3051939 |
| Distance: | 230 m |
#164 1290 Mitchell Street
| Sold Price: | $1,029,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | $359 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,533 sqft |
| Price / SqFt: | $671 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3103076 |
| Distance: | 230 m |
#107 3503 Gislason Avenue
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-02 |
| Maint. Fee: | $410 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,588 sqft |
| Price / SqFt: | $693 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3069135 |
| Distance: | 232 m |
#33 1320 Riley Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | $352 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,402 sqft |
| Price / SqFt: | $606 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 134 |
| MLS® Number: | R3058601 |
| Distance: | 255 m |
#129 1331 Olmsted Street
| Sold Price: | $1,075,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $303 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,537 sqft |
| Price / SqFt: | $699 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3094571 |
| Distance: | 260 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $1,109,000 | $1,109,000 | -2.0% |
| 2024 | $0 | $1,132,000 | $1,132,000 | -5.4% |
| 2023 | $0 | $1,197,000 | $1,197,000 | +13.7% |
| 2022 | $0 | $1,053,000 | $1,053,000 | +18.8% |
| 2021 | $0 | $886,000 | $886,000 | - |