







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,084 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,960 sqft |
| Age | 46 years (1980) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,050 sqft) |
| Land Frontage | 30 ft |
| Land Dimensions | 30 x 135 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-20 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 001-812-769 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
2837 McCoomb Drive
| Sold Price: | $1,515,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,009 sqft |
| Price / SqFt: | $754 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,269 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3082100 |
| Distance: | 365 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263117279/83dcefb7.jpeg)
1272 Johnson Street
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,415 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,082 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3095652 |
| Distance: | 1.1 km |
1022 Ranch Park Way
| Sold Price: | $1,295,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,264 sqft |
| Price / SqFt: | $572 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,052 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3108757 |
| Distance: | 1.2 km |
1021 Ranch Park Way
| Sold Price: | $1,475,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,420 sqft |
| Price / SqFt: | $610 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,205 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3107661 |
| Distance: | 1.2 km |
961 Noons Creek Drive
| Sold Price: | $1,640,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,406 sqft |
| Price / SqFt: | $682 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,428 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3065617 |
| Distance: | 1.4 km |
3126 Mariner Way
| Sold Price: | $1,132,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,864 sqft |
| Price / SqFt: | $607 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,454 sqft) |
| Days on Market: | 131 |
| MLS® Number: | R3042130 |
| Distance: | 1.4 km |
1169 Lansdowne Drive
| Asking Price: | $1,128,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,969 sqft |
| Price / SqFt: | $573 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,169 sqft) |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3095466 |
| Distance: | 218 m |
2845 McCoomb Drive
| Asking Price: | $1,629,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,254 sqft |
| Price / SqFt: | $723 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,054 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3110433 |
| Distance: | 374 m |
1062 Spar Drive
| Asking Price: | $1,490,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,828 sqft |
| Price / SqFt: | $815 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,400 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3117603 |
| Distance: | 875 m |
1112 Hansard Crescent
| Asking Price: | $1,250,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,969 sqft |
| Price / SqFt: | $635 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,100 sqft) |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3098261 |
| Distance: | 950 m |
1266 Hudson Street
| Asking Price: | $1,463,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,230 sqft |
| Price / SqFt: | $656 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,755 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3128915 |
| Distance: | 1.0 km |
713 Appleyard Court
| Asking Price: | $1,499,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,712 sqft |
| Price / SqFt: | $876 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,407 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3117721 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,016,000 | $113,000 | $1,129,000 | -4.0% |
| 2024 | $1,027,000 | $149,000 | $1,176,000 | +1.6% |
| 2023 | $1,004,000 | $154,000 | $1,158,000 | +5.9% |
| 2022 | $944,000 | $149,000 | $1,093,000 | +25.1% |
| 2021 | $729,000 | $145,000 | $874,000 | +19.7% |
| 2020 | $581,000 | $149,000 | $730,000 | - |