This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,586 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,820 sqft |
| Age | 68 years (1958) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,020 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 116.55 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-04 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 010-218-181 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
1400 Dansey Avenue
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,465 sqft |
| Price / SqFt: | $548 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,750 sqft) |
| Days on Market: | 105 |
| MLS® Number: | R3047587 |
| Distance: | 392 m |
226 Nelson Street
| Sold Price: | $960,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,410 sqft |
| Price / SqFt: | $398 |
| Age: | 83 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,492 sqft) |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3064811 |
| Distance: | 709 m |
540 Schoolhouse Street
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,337 sqft |
| Price / SqFt: | $535 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,077 sqft) |
| Days on Market: | 100 |
| MLS® Number: | R3047661 |
| Distance: | 881 m |
533 Ascot Street
| Sold Price: | $1,390,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,222 sqft |
| Price / SqFt: | $626 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,299 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3104386 |
| Distance: | 1.3 km |
558 Draycott Street
| Sold Price: | $1,568,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,232 sqft |
| Price / SqFt: | $703 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,680 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3111552 |
| Distance: | 1.7 km |
1819 Foster Avenue
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,996 sqft |
| Price / SqFt: | $501 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,315 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3078895 |
| Distance: | 1.7 km |
1144 Rochester Avenue
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,820 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,020 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3126488 |
| Distance: | 0 m |
1392 Charland Avenue
| Asking Price: | $1,488,880 |
| Listing Date: | 2026-May-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,502 sqft |
| Price / SqFt: | $595 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,899 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125452 |
| Distance: | 428 m |
#103 1334 Charland Avenue
| Asking Price: | $1,538,880 |
| Listing Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,537 sqft |
| Price / SqFt: | $607 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.86 ac. (37,457 sqft) |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | R3100680 |
| Distance: | 442 m |
1419 Austin Avenue
| Asking Price: | $1,459,900 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,045 sqft |
| Price / SqFt: | $479 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,700 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3122042 |
| Distance: | 648 m |
210 Nelson Street
| Asking Price: | $1,575,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,861 sqft |
| Price / SqFt: | $551 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,052 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3096278 |
| Distance: | 808 m |
1650 Rochester Avenue
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,248 sqft |
| Price / SqFt: | $492 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,428 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3119598 |
| Distance: | 814 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,387,000 | $104,000 | $1,491,000 | -6.2% |
| 2025 | $1,533,000 | $56,400 | $1,589,400 | +1.3% |
| 2024 | $1,507,000 | $62,400 | $1,569,400 | +8.1% |
| 2023 | $1,390,000 | $61,400 | $1,451,400 | +6.1% |
| 2022 | $1,301,000 | $67,500 | $1,368,500 | +29.5% |
| 2021 | $989,000 | $67,700 | $1,056,700 | +9.3% |
| 2020 | $896,000 | $70,500 | $966,500 | - |