
















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,075 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,680 sqft |
| Age | 46 years (1980) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,011 sqft) |
| Land Frontage | 65.21 ft |
| Land Dimensions | 65.21 x 92.07 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Split Entry |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 001-488-961 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Chilliwack Agents
46428 Angela Avenue
| Sold Price: | $770,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,812 sqft |
| Price / SqFt: | $425 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,924 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3095536 |
| Distance: | 205 m |
46350 Chilliwack Central Road
| Sold Price: | $740,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,966 sqft |
| Price / SqFt: | $376 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,970 sqft) |
| Days on Market: | 139 |
| MLS® Number: | R3065724 |
| Distance: | 239 m |
8515 Howard Crescent
| Sold Price: | $800,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,800 sqft |
| Price / SqFt: | $444 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,758 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3094307 |
| Distance: | 273 m |
8867 Hazel Street
| Sold Price: | $700,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,799 sqft |
| Price / SqFt: | $389 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,896 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3092620 |
| Distance: | 288 m |
8525 Howard Crescent
| Sold Price: | $715,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | $386 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,712 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3080215 |
| Distance: | 297 m |
#44 46485 Airport Road
| Sold Price: | $622,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | $220 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,588 sqft |
| Price / SqFt: | $392 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,338 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3121865 |
| Distance: | 398 m |
8668 Coventry Place
| Asking Price: | $808,800 |
| Listing Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,098 sqft |
| Price / SqFt: | $386 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,713 sqft) |
| Days on Market: | 106 |
| MLS® Number: | R3088650 |
| Distance: | 740 m |
46057 Fourth Avenue
| Asking Price: | $689,900 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 2,090 sqft |
| Price / SqFt: | $330 |
| Age: | 79 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,276 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3124974 |
| Distance: | 1.0 km |
9336 Broadway
| Asking Price: | $649,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,531 sqft |
| Price / SqFt: | $424 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,405 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3107503 |
| Distance: | 1.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $520,000 | $179,000 | $699,000 | +1.6% |
| 2025 | $511,000 | $177,000 | $688,000 | +1.2% |
| 2024 | $501,000 | $179,000 | $680,000 | -5.2% |
| 2023 | $510,000 | $207,000 | $717,000 | +1.0% |
| 2022 | $484,000 | $226,000 | $710,000 | +46.1% |
| 2021 | $337,000 | $149,000 | $486,000 | +4.5% |
| 2020 | $324,000 | $141,000 | $465,000 | - |