







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,260 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,392 sqft |
| Age | 33 years (1993) |
| Land |
| Land Size | 0.36 ac (15,727 sqft) |
| Land Frontage | 113 ft |
| Land Dimensions | 113 x 134 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-11 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 018-044-531 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
8635 Sunrise Drive
| Sold Price: | $1,243,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,168 sqft |
| Price / SqFt: | $392 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,776 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3112787 |
| Distance: | 185 m |
44708 Willowstream Road
| Sold Price: | $1,140,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | $90 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,670 sqft |
| Price / SqFt: | $427 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,864 sqft) |
| Days on Market: | 103 |
| MLS® Number: | R3061765 |
| Distance: | 429 m |
7819 Cedarbrook Road
| Sold Price: | $1,135,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,883 sqft |
| Price / SqFt: | $394 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,840 sqft) |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3077606 |
| Distance: | 563 m |
43595 Bracken Drive
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 4,086 sqft |
| Price / SqFt: | $343 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 2.27 ac. (98,881 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3092018 |
| Distance: | 1.7 km |
45358 Westview Avenue
| Sold Price: | $890,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,900 sqft |
| Price / SqFt: | $307 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,521 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3067174 |
| Distance: | 2.1 km |
7334 Sunshine Drive
| Sold Price: | $1,149,900 |
| Sold Date: | 2026-Jan-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,838 sqft |
| Price / SqFt: | $405 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,760 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3074087 |
| Distance: | 3.2 km |
44744 Willowstream Road
| Asking Price: | $1,150,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $90 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,748 sqft |
| Price / SqFt: | $418 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,638 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3124325 |
| Distance: | 425 m |
7858 Cedarbrook Road
| Asking Price: | $1,070,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,760 sqft |
| Price / SqFt: | $388 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,712 sqft) |
| Days on Market: | 143 |
| MLS® Number: | R3077085 |
| Distance: | 577 m |
#19 43925 Chilliwack Mountain Road
| Asking Price: | $1,099,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | $198 |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,583 sqft |
| Price / SqFt: | $307 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,380 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3105088 |
| Distance: | 1.0 km |
7652 Sapphire Drive
| Asking Price: | $949,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,696 sqft |
| Price / SqFt: | $352 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,737 sqft) |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3095215 |
| Distance: | 2.7 km |
7103 Copperwood Street
| Asking Price: | $1,299,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | $110 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,916 sqft |
| Price / SqFt: | $446 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,638 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3104326 |
| Distance: | 3.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $558,000 | $396,000 | $954,000 | -0.5% |
| 2025 | $508,000 | $451,000 | $959,000 | -9.1% |
| 2023 | $574,000 | $481,000 | $1,055,000 | +6.7% |
| 2022 | $522,000 | $467,000 | $989,000 | +38.9% |
| 2021 | $354,000 | $358,000 | $712,000 | +1.3% |
| 2020 | $381,000 | $322,000 | $703,000 | - |