






































| Pricing | |
| Asking Price | $744,900 |
| $402 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $3,176 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,854 sqft |
| Age | 44 years (1982) |
| Land |
| Land Size | 0.07 ac (2,943 sqft) |
| Land Frontage | 35.9 ft |
| Land Dimensions | 35.9 x ? ft |
| Price per Land SqFt | $253.11 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 002-406-756 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Chilliwack Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
8547 McCutcheon Avenue
| Asking Price: | $649,999 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,458 sqft |
| Price / SqFt: | $446 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,151 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3110328 |
| Distance: | 46 m |
45492 Spartan Crescent
| Asking Price: | $829,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,047 sqft |
| Price / SqFt: | $405 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,841 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3103559 |
| Distance: | 328 m |
45533 McIntosh Drive
| Asking Price: | $699,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,720 sqft |
| Price / SqFt: | $406 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,405 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3097446 |
| Distance: | 434 m |
45415 Barton Avenue
| Asking Price: | $788,888 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,196 sqft |
| Price / SqFt: | $359 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,841 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3092630 |
| Distance: | 836 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $419,000 | $308,000 | $727,000 | +1.8% |
| 2025 | $412,000 | $302,000 | $714,000 | +1.3% |
| 2024 | $404,000 | $301,000 | $705,000 | -0.1% |
| 2023 | $411,000 | $295,000 | $706,000 | -3.6% |
| 2022 | $392,000 | $340,000 | $732,000 | +49.1% |
| 2021 | $273,000 | $218,000 | $491,000 | +5.8% |
| 2020 | $262,000 | $202,000 | $464,000 | - |
Asking Price is 2.5% higher than Assessed Value (2026).