






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,721 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,710 sqft |
| Age | Newly Built |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,718 sqft) |
| Land Frontage | 53 ft |
| Land Dimensions | 53 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 031-954-545 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Chilliwack Agents
51049 Coleraine Avenue
| Asking Price: | $1,130,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,700 sqft |
| Price / SqFt: | $305 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,216 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125874 |
| Distance: | 237 m |
50952 Sophie Crescent
| Asking Price: | $1,328,800 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,000 sqft |
| Price / SqFt: | $332 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,969 sqft) |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3095281 |
| Distance: | 309 m |
#1 8295 Nixon Road
| Asking Price: | $1,338,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-06 |
| Maint. Fee: | $187 |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,174 sqft |
| Price / SqFt: | $422 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,232 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3107927 |
| Distance: | 428 m |
#34 8295 Nixon Road
| Asking Price: | $1,234,900 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | $187 |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,003 sqft |
| Price / SqFt: | $411 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,487 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126383 |
| Distance: | 471 m |
51092 Zander Place
| Sold Price: | $1,099,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,815 sqft |
| Price / SqFt: | $390 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,683 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3047930 |
| Distance: | 87 m |
8474 Lily Place
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,528 sqft |
| Price / SqFt: | $383 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,486 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124216 |
| Distance: | 183 m |
50945 Sophie Crescent
| Sold Price: | $1,345,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,265 sqft |
| Price / SqFt: | $412 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,809 sqft) |
| Days on Market: | 100 |
| MLS® Number: | R3073398 |
| Distance: | 369 m |
#31 8295 Nixon Road
| Sold Price: | $1,110,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $187 |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,257 sqft |
| Price / SqFt: | $341 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,073 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3110260 |
| Distance: | 444 m |
#27 8295 Nixon Road
| Sold Price: | $1,065,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $187 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,900 sqft |
| Price / SqFt: | $367 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,561 sqft) |
| Days on Market: | 161 |
| MLS® Number: | R3067921 |
| Distance: | 530 m |
50870 Ford Creek Place
| Sold Price: | $1,127,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,533 sqft |
| Price / SqFt: | $319 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,828 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3086322 |
| Distance: | 541 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $549,000 | $819,000 | $1,368,000 | - |