

































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,668 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,226 sqft |
| Age | 5 years (2021) |
| Land |
| Land Size | 0.28 ac (12,163 sqft) |
| Land Frontage | 74 ft |
| Land Dimensions | 74 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-26 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 030-580-471 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $677,000 | $865,000 | $1,542,000 | +6.0% |
| 2024 | $669,000 | $786,000 | $1,455,000 | -7.5% |
| 2023 | $681,000 | $892,000 | $1,573,000 | +7.7% |
| 2022 | $521,000 | $940,000 | $1,461,000 | +133.8% |
| 2021 | $412,000 | $213,000 | $625,000 | +72.7% |
| 2020 | $362,000 | $0 | $362,000 | - |
#1 8295 Nixon Road
| Asking Price: | $1,338,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-06 |
| Maint. Fee: | $187 |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,174 sqft |
| Price / SqFt: | $422 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,232 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3107927 |
| Distance: | 263 m |
#125 51075 Falls Court
| Asking Price: | $1,369,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | $217 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,855 sqft |
| Price / SqFt: | $282 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,210 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3114898 |
| Distance: | 484 m |
8214 Nixon Road
| Sold Price: | $1,180,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,515 sqft |
| Price / SqFt: | $336 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,575 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3051909 |
| Distance: | 193 m |
8474 Lily Place
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,528 sqft |
| Price / SqFt: | $383 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,486 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124216 |
| Distance: | 513 m |
8517 Nixon Road
| Sold Price: | $1,338,800 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,710 sqft |
| Price / SqFt: | $361 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,718 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3091040 |
| Distance: | 624 m |
50945 Sophie Crescent
| Sold Price: | $1,345,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,265 sqft |
| Price / SqFt: | $412 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,809 sqft) |
| Days on Market: | 100 |
| MLS® Number: | R3073398 |
| Distance: | 701 m |
50957 Sophie Crescent
| Sold Price: | $1,285,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,645 sqft |
| Price / SqFt: | $353 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,372 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3099173 |
| Distance: | 727 m |
#1 50354 Adelaide Place
| Sold Price: | $1,255,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | $80 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,284 sqft |
| Price / SqFt: | $293 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,535 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3084754 |
| Distance: | 1.9 km |