







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,901 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,118 sqft |
| Age | 35 years (1991) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,100 sqft) |
| Land Frontage | 48 ft |
| Land Dimensions | 48 x 98 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-12 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 015-820-581 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $593,000 | $277,000 | $870,000 | -0.5% |
| 2025 | $612,000 | $262,000 | $874,000 | +1.9% |
| 2024 | $599,000 | $259,000 | $858,000 | -4.2% |
| 2023 | $594,000 | $302,000 | $896,000 | +4.4% |
| 2022 | $587,000 | $271,000 | $858,000 | +39.7% |
| 2021 | $397,000 | $217,000 | $614,000 | +4.8% |
| 2020 | $380,000 | $206,000 | $586,000 | - |
7641 Sapphire Drive
| Sold Price: | $826,500 |
| Sold Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,055 sqft |
| Price / SqFt: | $402 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,011 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3064471 |
| Distance: | 209 m |
#3 45314 Wells Road
| Sold Price: | $1,040,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | $99 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,047 sqft |
| Price / SqFt: | $508 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,329 sqft) |
| Days on Market: | 158 |
| MLS® Number: | R3022141 |
| Distance: | 709 m |
#1 45466 Wells Road
| Sold Price: | $910,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,597 sqft |
| Price / SqFt: | $350 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,414 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3099126 |
| Distance: | 920 m |
#2 45466 Wells Road
| Sold Price: | $897,900 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,570 sqft |
| Price / SqFt: | $349 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,920 sqft) |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3081820 |
| Distance: | 920 m |
6961 Sheffield Way
| Sold Price: | $910,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,106 sqft |
| Price / SqFt: | $432 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,732 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3081857 |
| Distance: | 1.8 km |
6982 Sheffield Way
| Sold Price: | $935,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,296 sqft |
| Price / SqFt: | $407 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,583 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109262 |
| Distance: | 1.8 km |
7553 Sapphire Drive
| Asking Price: | $849,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,072 sqft |
| Price / SqFt: | $410 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,689 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3127092 |
| Distance: | 314 m |
7495 Leary Crescent
| Asking Price: | $834,900 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,631 sqft |
| Price / SqFt: | $317 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,019 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3126698 |
| Distance: | 333 m |