


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,157 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,014 sqft |
| Age | 57 years (1969) |
| Land |
| Land Size | 0.24 ac (10,672 sqft) |
| Land Frontage | 70 ft |
| Land Dimensions | 70 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-25 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Split Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 006-896-600 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
46102 Griffin Drive
| Sold Price: | $970,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,020 sqft |
| Price / SqFt: | $480 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,632 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3068749 |
| Distance: | 149 m |
46006 Britton Avenue
| Sold Price: | $1,155,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,135 sqft |
| Price / SqFt: | $541 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,089 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3103498 |
| Distance: | 298 m |
6982 Sheffield Way
| Sold Price: | $935,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,296 sqft |
| Price / SqFt: | $407 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,583 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109262 |
| Distance: | 406 m |
6961 Sheffield Way
| Sold Price: | $910,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,106 sqft |
| Price / SqFt: | $432 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,732 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3081857 |
| Distance: | 467 m |
46246 Christina Drive
| Sold Price: | $945,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,397 sqft |
| Price / SqFt: | $394 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,797 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3089337 |
| Distance: | 502 m |
6789 Henry Street
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,815 sqft |
| Price / SqFt: | $634 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,670 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3086568 |
| Distance: | 563 m |
6780 School Lane
| Asking Price: | $969,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,003 sqft |
| Price / SqFt: | $484 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,841 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3121941 |
| Distance: | 486 m |
6792 Henry Street
| Asking Price: | $1,275,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,080 sqft |
| Price / SqFt: | $613 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,720 sqft) |
| Days on Market: | 122 |
| MLS® Number: | R3083834 |
| Distance: | 627 m |
45578 Worthington Place
| Asking Price: | $975,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,621 sqft |
| Price / SqFt: | $601 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,494 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3123310 |
| Distance: | 1.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $751,000 | $265,000 | $1,016,000 | +9.5% |
| 2025 | $764,000 | $164,000 | $928,000 | -6.7% |
| 2023 | $764,000 | $231,000 | $995,000 | +6.8% |
| 2022 | $690,000 | $242,000 | $932,000 | +38.9% |
| 2021 | $510,000 | $161,000 | $671,000 | +5.0% |
| 2020 | $473,000 | $166,000 | $639,000 | - |