







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,800 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,631 sqft |
| Age | 3 years (2023) |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (4,688 sqft) |
| Land Frontage | 40 ft |
| Land Dimensions | 40 x 116 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-26 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 903-029-375 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $514,000 | $467,000 | $981,000 | -2.8% |
| 2023 | $511,000 | $498,000 | $1,009,000 | +20.8% |
| 2022 | $466,000 | $369,000 | $835,000 | - |
#102 46211 Promontory Road
| Sold Price: | $1,397,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | $100 |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,258 sqft |
| Price / SqFt: | $429 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,558 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3093886 |
| Distance: | 70 m |
#11 46211 Promontory Road
| Sold Price: | $889,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | $100 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,759 sqft |
| Price / SqFt: | $322 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,196 sqft) |
| Days on Market: | 137 |
| MLS® Number: | R3059217 |
| Distance: | 119 m |
#117 46211 Promontory Road
| Sold Price: | $1,375,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,622 sqft |
| Price / SqFt: | $380 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,853 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3078573 |
| Distance: | 484 m |
#6 46379 Uplands Road
| Sold Price: | $1,240,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | $171 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,304 sqft |
| Price / SqFt: | $375 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,819 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3073679 |
| Distance: | 784 m |
45954 Bogey Place
| Sold Price: | $1,360,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,880 sqft |
| Price / SqFt: | $351 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,540 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3067505 |
| Distance: | 855 m |
6550 Lavender Place
| Sold Price: | $1,240,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,329 sqft |
| Price / SqFt: | $372 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,503 sqft) |
| Days on Market: | 116 |
| MLS® Number: | R3039429 |
| Distance: | 1.0 km |
#36 46211 Promontory Road
| Asking Price: | $1,089,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | $100 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,535 sqft |
| Price / SqFt: | $308 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,047 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3118230 |
| Distance: | 164 m |
46442 Chester Drive
| Asking Price: | $879,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,940 sqft |
| Price / SqFt: | $299 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,972 sqft) |
| Days on Market: | 192 |
| MLS® Number: | R3068592 |
| Distance: | 547 m |