







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,936 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,544 sqft |
| Age | 35 years (1991) |
| Land |
| Land Size | 5.48 ac (238,708 sqft) |
| Land Frontage | 131.2 ft |
| Land Dimensions | 131.2 x 251.6 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 013-510-525 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Sardis Agents
48037 Elk View Road
| Sold Price: | $1,160,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,620 sqft |
| Price / SqFt: | $320 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 1.31 ac. (57,064 sqft) |
| Days on Market: | 132 |
| MLS® Number: | R3041093 |
| Distance: | 726 m |
48009 Elk View Road
| Sold Price: | $940,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,787 sqft |
| Price / SqFt: | $248 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 1.20 ac. (52,272 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3093724 |
| Distance: | 745 m |
47251 Macswan Drive
| Sold Price: | $1,042,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,250 sqft |
| Price / SqFt: | $321 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,008 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3086996 |
| Distance: | 1.3 km |
5738 Kestrel Drive
| Sold Price: | $925,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,672 sqft |
| Price / SqFt: | $346 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,384 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3105910 |
| Distance: | 1.6 km |
5637 Thom Creek Drive
| Sold Price: | $1,080,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,076 sqft |
| Price / SqFt: | $351 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,995 sqft) |
| Days on Market: | 102 |
| MLS® Number: | R3076563 |
| Distance: | 1.7 km |
5522 Maclachlan Place
| Sold Price: | $1,230,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,370 sqft |
| Price / SqFt: | $365 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,522 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3095960 |
| Distance: | 1.9 km |
47750 Elk View Road
| Asking Price: | $1,349,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,311 sqft |
| Price / SqFt: | $407 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 3.32 ac. (144,619 sqft) |
| Days on Market: | 133 |
| MLS® Number: | R3079529 |
| Distance: | 680 m |
#17 6262 Rexford Drive
| Asking Price: | $1,118,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | $78 |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,265 sqft |
| Price / SqFt: | $343 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,775 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114290 |
| Distance: | 751 m |
#19 6262 Rexford Drive
| Asking Price: | $962,500 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | $78 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,846 sqft |
| Price / SqFt: | $338 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,095 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3111106 |
| Distance: | 760 m |
47231 Vista Place
| Asking Price: | $1,050,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,711 sqft |
| Price / SqFt: | $387 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,572 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118193 |
| Distance: | 1.4 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,242,000 | $362,000 | $1,604,000 | +0.3% |
| 2024 | $1,184,000 | $416,000 | $1,600,000 | -3.0% |
| 2023 | $1,184,000 | $466,000 | $1,650,000 | +226.2% |
| 2022 | $4,888 | $501,000 | $505,888 | +49.7% |
| 2021 | $4,888 | $333,000 | $337,888 | - |