




































| Pricing | |
| Asking Price | $958,000 |
| Price per Floor SqFt |
| $382 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $4,236 (2026) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,505 sqft |
| Age | 37 years (1989) |
| Land |
| Land Size | 6939.99 ac (302,306,000 sqft) |
| Land Frontage | 6940 ft |
| Land Dimensions | 6940 x ? ft |
| Price per Land SqFt | $0.00 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2005-Jun-10 |
| Previously Sold Price | $314,400 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$643,600 (+204.7%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 013-701-215 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Sardis Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $608,000 | $284,000 | $892,000 | -0.6% |
| 2025 | $628,000 | $269,000 | $897,000 | -2.8% |
| 2023 | $609,000 | $314,000 | $923,000 | +5.0% |
| 2022 | $593,000 | $286,000 | $879,000 | +39.3% |
| 2021 | $402,000 | $229,000 | $631,000 | +6.8% |
| 2020 | $374,000 | $217,000 | $591,000 | - |
Asking Price is 7.4% higher than Assessed Value (2026).
45122 Balmoral Avenue
| Asking Price: | $875,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,084 sqft |
| Price / SqFt: | $420 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.46 ac. (20,038 sqft) |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3101180 |
| Distance: | 641 m |
45386 Watson Road
| Asking Price: | $899,900 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,931 sqft |
| Price / SqFt: | $466 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,958 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3120720 |
| Distance: | 879 m |
5950 Sappers Way
| Asking Price: | $1,149,000 |
| Listing Date: | 2026-May-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,685 sqft |
| Price / SqFt: | $428 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,152 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119599 |
| Distance: | 924 m |
#16 6110 Miller Drive
| Asking Price: | $849,800 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | $171 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,647 sqft |
| Price / SqFt: | $321 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,493 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118538 |
| Distance: | 1.3 km |