






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,012 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,148 sqft |
| Age | 16 years (2010) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,305 sqft) |
| Land Frontage | 46 ft |
| Land Dimensions | 46 x 33.52 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-06 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 026-842-092 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
6279 Silverthorne Road
| Asking Price: | $1,050,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,216 sqft |
| Price / SqFt: | $474 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,276 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112494 |
| Distance: | 829 m |
45148 Insley Avenue
| Asking Price: | $1,149,900 |
| Listing Date: | 2026-May-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,246 sqft |
| Price / SqFt: | $512 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,712 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3129139 |
| Distance: | 1.1 km |
5648 Villa Rosa Place
| Asking Price: | $1,029,900 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,550 sqft |
| Price / SqFt: | $404 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,365 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3118707 |
| Distance: | 1.5 km |
5950 Sappers Way
| Sold Price: | $1,135,000 |
| Sold Date: | 2026-May-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,685 sqft |
| Price / SqFt: | $423 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,152 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3119599 |
| Distance: | 197 m |
45218 Nicomen Crescent
| Sold Price: | $1,160,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,598 sqft |
| Price / SqFt: | $446 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,155 sqft) |
| Days on Market: | 91 |
| MLS® Number: | R3087531 |
| Distance: | 322 m |
45297 Soowahlie Crescent
| Sold Price: | $1,047,500 |
| Sold Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,360 sqft |
| Price / SqFt: | $444 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,405 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3056043 |
| Distance: | 487 m |
5921 Glendale Drive
| Sold Price: | $970,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,966 sqft |
| Price / SqFt: | $493 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,706 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3087826 |
| Distance: | 871 m |
44763 Anglers Boulevard
| Sold Price: | $965,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,682 sqft |
| Price / SqFt: | $360 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,992 sqft) |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3086218 |
| Distance: | 1.4 km |
44704 Cumberland Avenue
| Sold Price: | $1,080,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,927 sqft |
| Price / SqFt: | $560 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,504 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3098642 |
| Distance: | 1.4 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $666,000 | $476,000 | $1,142,000 | +1.4% |
| 2025 | $678,000 | $448,000 | $1,126,000 | +6.2% |
| 2024 | $620,000 | $440,000 | $1,060,000 | -1.9% |
| 2023 | $643,000 | $437,000 | $1,080,000 | +10.9% |
| 2022 | $566,000 | $408,000 | $974,000 | +27.0% |
| 2021 | $442,000 | $325,000 | $767,000 | +6.7% |
| 2020 | $404,000 | $315,000 | $719,000 | - |