







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,808 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,405 sqft |
| Age | 3 years (2023) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,336 sqft) |
| Land Frontage | 59.25 ft |
| Land Dimensions | 59.25 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-Apr-29 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 031-208-771 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#6 46379 Uplands Road
| Sold Price: | $1,240,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | $171 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,304 sqft |
| Price / SqFt: | $375 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,819 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3073679 |
| Distance: | 632 m |
5238 Crimson Ridge
| Sold Price: | $1,305,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,976 sqft |
| Price / SqFt: | $328 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,741 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3095343 |
| Distance: | 673 m |
5189 Cecil Ridge Place
| Sold Price: | $1,220,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,440 sqft |
| Price / SqFt: | $355 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,400 sqft) |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3089477 |
| Distance: | 813 m |
#117 46211 Promontory Road
| Sold Price: | $1,375,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,622 sqft |
| Price / SqFt: | $380 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,853 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3078573 |
| Distance: | 970 m |
5902 Garrison Boulevard
| Sold Price: | $1,425,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,404 sqft |
| Price / SqFt: | $419 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,632 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3073048 |
| Distance: | 1.4 km |
5789 Shawnigan Drive
| Sold Price: | $1,590,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,551 sqft |
| Price / SqFt: | $349 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,974 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3042898 |
| Distance: | 1.4 km |
4727 Teskey Road
| Asking Price: | $1,178,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,505 sqft |
| Price / SqFt: | $261 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,657 sqft) |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3101839 |
| Distance: | 345 m |
46007 Weeden Drive
| Asking Price: | $1,449,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,113 sqft |
| Price / SqFt: | $352 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,989 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3112321 |
| Distance: | 547 m |
5157 Dhaliwal Place
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,560 sqft |
| Price / SqFt: | $365 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,395 sqft) |
| Days on Market: | 102 |
| MLS® Number: | R3090321 |
| Distance: | 828 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $735,000 | $827,000 | $1,562,000 | +1.8% |
| 2025 | $722,000 | $813,000 | $1,535,000 | +3.1% |
| 2024 | $694,000 | $795,000 | $1,489,000 | +32.1% |
| 2023 | $711,000 | $416,000 | $1,127,000 | +75.0% |
| 2022 | $644,000 | $0 | $644,000 | +34.7% |
| 2021 | $478,000 | $0 | $478,000 | - |