






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,220 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,652 sqft |
| Age | 44 years (1982) |
| Land |
| Land Size | 0.25 ac (10,890 sqft) |
| Land Frontage | 132 ft |
| Land Dimensions | 132 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-08 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 005-641-730 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
47600 Mountain Park Drive
| Asking Price: | $899,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,243 sqft |
| Price / SqFt: | $401 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,890 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3094224 |
| Distance: | 220 m |
#37 47470 Chartwell Drive
| Asking Price: | $849,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | $196 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,678 sqft |
| Price / SqFt: | $317 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,004 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3101671 |
| Distance: | 329 m |
47360 Mountain Park Drive
| Asking Price: | $1,095,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,114 sqft |
| Price / SqFt: | $352 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.77 ac. (33,541 sqft) |
| Days on Market: | 116 |
| MLS® Number: | R3085489 |
| Distance: | 464 m |
10031 Eagle Crescent
| Sold Price: | $999,500 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,174 sqft |
| Price / SqFt: | $315 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.42 ac. (18,295 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3097113 |
| Distance: | 281 m |
9960 Jones Drive
| Sold Price: | $950,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,202 sqft |
| Price / SqFt: | $431 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,712 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3062929 |
| Distance: | 1.6 km |
9501 Paula Crescent
| Sold Price: | $730,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,529 sqft |
| Price / SqFt: | $289 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,648 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3108864 |
| Distance: | 1.6 km |
9659 Windsor Street
| Sold Price: | $903,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,134 sqft |
| Price / SqFt: | $423 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,454 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3068679 |
| Distance: | 1.7 km |
10250 Manor Drive
| Sold Price: | $1,075,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,602 sqft |
| Price / SqFt: | $413 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,822 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3081754 |
| Distance: | 1.8 km |
46661 Macken Avenue
| Sold Price: | $975,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 3,035 sqft |
| Price / SqFt: | $321 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,108 sqft) |
| Days on Market: | 143 |
| MLS® Number: | R3040140 |
| Distance: | 1.8 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $661,000 | $291,000 | $952,000 | +3.8% |
| 2024 | $577,000 | $340,000 | $917,000 | -13.4% |
| 2023 | $689,000 | $370,000 | $1,059,000 | +9.2% |
| 2022 | $580,000 | $390,000 | $970,000 | +37.8% |
| 2021 | $442,000 | $262,000 | $704,000 | +6.7% |
| 2020 | $427,000 | $233,000 | $660,000 | - |