


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,360 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,542 sqft |
| Age | 9 years (2017) |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (4,865 sqft) |
| Land Frontage | 44 ft |
| Land Dimensions | 44 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 029-677-629 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Sardis Agents
47128 Sylvan Drive
| Sold Price: | $950,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,511 sqft |
| Price / SqFt: | $378 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,777 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3093733 |
| Distance: | 487 m |
46695 Woodspring Place
| Sold Price: | $940,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,962 sqft |
| Price / SqFt: | $317 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,400 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3107581 |
| Distance: | 508 m |
46690 Sylvan Drive
| Sold Price: | $799,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,219 sqft |
| Price / SqFt: | $360 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,970 sqft) |
| Days on Market: | 120 |
| MLS® Number: | R3038354 |
| Distance: | 513 m |
5467 Dellview Street
| Sold Price: | $1,047,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,155 sqft |
| Price / SqFt: | $332 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,001 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3084028 |
| Distance: | 564 m |
5637 Thom Creek Drive
| Sold Price: | $1,080,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,076 sqft |
| Price / SqFt: | $351 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,995 sqft) |
| Days on Market: | 102 |
| MLS® Number: | R3076563 |
| Distance: | 611 m |
5738 Kestrel Drive
| Sold Price: | $925,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,672 sqft |
| Price / SqFt: | $346 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,384 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3105910 |
| Distance: | 744 m |
#31 5248 Goldspring Place
| Asking Price: | $1,049,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | $128 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,714 sqft |
| Price / SqFt: | $387 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,824 sqft) |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3096730 |
| Distance: | 31 m |
46778 Sylvan Drive
| Asking Price: | $1,049,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,013 sqft |
| Price / SqFt: | $348 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,360 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3115858 |
| Distance: | 273 m |
5486 Maclachlan Place
| Asking Price: | $1,175,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,753 sqft |
| Price / SqFt: | $427 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 111 |
| MLS® Number: | R3087201 |
| Distance: | 424 m |
47202 Skyline Drive
| Asking Price: | $799,900 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,078 sqft |
| Price / SqFt: | $260 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,450 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3126535 |
| Distance: | 897 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $547,000 | $426,000 | $973,000 | +2.1% |
| 2024 | $517,000 | $436,000 | $953,000 | -2.2% |
| 2023 | $529,000 | $445,000 | $974,000 | +7.5% |
| 2022 | $480,000 | $426,000 | $906,000 | +33.2% |
| 2021 | $356,000 | $324,000 | $680,000 | +8.3% |
| 2020 | $343,000 | $285,000 | $628,000 | - |