







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,358 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,455 sqft |
| Age | 8 years (2018) |
| Land |
| Land Size | 0.12 ac (5,362 sqft) |
| Land Frontage | 91 ft |
| Land Dimensions | 91 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 030-341-027 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Sardis Agents
46690 Sylvan Drive
| Sold Price: | $799,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,219 sqft |
| Price / SqFt: | $360 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,970 sqft) |
| Days on Market: | 120 |
| MLS® Number: | R3038354 |
| Distance: | 328 m |
46695 Woodspring Place
| Sold Price: | $940,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,962 sqft |
| Price / SqFt: | $317 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,400 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3107581 |
| Distance: | 329 m |
5450 Alpine Crescent
| Sold Price: | $895,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,928 sqft |
| Price / SqFt: | $464 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,970 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3103085 |
| Distance: | 404 m |
46723 Hudson Road
| Sold Price: | $915,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,416 sqft |
| Price / SqFt: | $379 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,018 sqft) |
| Days on Market: | 105 |
| MLS® Number: | R3045589 |
| Distance: | 578 m |
47088 Sylvan Drive
| Sold Price: | $1,086,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,040 sqft |
| Price / SqFt: | $357 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,368 sqft) |
| Days on Market: | 125 |
| MLS® Number: | R3032824 |
| Distance: | 587 m |
46503 Fetterly Place
| Sold Price: | $900,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,183 sqft |
| Price / SqFt: | $412 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,053 sqft) |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3052688 |
| Distance: | 665 m |
46778 Sylvan Drive
| Asking Price: | $1,049,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,013 sqft |
| Price / SqFt: | $348 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,360 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3115858 |
| Distance: | 84 m |
#31 5248 Goldspring Place
| Asking Price: | $1,049,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | $128 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,714 sqft |
| Price / SqFt: | $387 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,824 sqft) |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3096730 |
| Distance: | 193 m |
5486 Maclachlan Place
| Asking Price: | $1,175,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,753 sqft |
| Price / SqFt: | $427 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 111 |
| MLS® Number: | R3087201 |
| Distance: | 617 m |
46514 Lear Drive
| Asking Price: | $950,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,652 sqft |
| Price / SqFt: | $358 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,793 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3118973 |
| Distance: | 689 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $562,000 | $412,000 | $974,000 | -0.6% |
| 2025 | $551,000 | $429,000 | $980,000 | +3.6% |
| 2024 | $530,000 | $416,000 | $946,000 | -2.3% |
| 2023 | $543,000 | $425,000 | $968,000 | +7.8% |
| 2022 | $492,000 | $406,000 | $898,000 | +33.0% |
| 2021 | $365,000 | $310,000 | $675,000 | +8.0% |
| 2020 | $352,000 | $273,000 | $625,000 | - |