







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $1,900 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,379 sqft |
| Age | 1 year (2025) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,026 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 122 feet |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-08 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 032-468-474 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#2 46058 Bonny Avenue
| Sold Price: | $950,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | $130 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,530 sqft |
| Price / SqFt: | $375 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,305 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3100638 |
| Distance: | 930 m |
#1 46058 Bonny Avenue
| Sold Price: | $1,032,150 |
| Sold Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | $130 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,270 sqft |
| Price / SqFt: | $455 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,876 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3074751 |
| Distance: | 943 m |
8923 Beryl Street
| Sold Price: | $775,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,510 sqft |
| Price / SqFt: | $309 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,881 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3097437 |
| Distance: | 953 m |
46504 Rolinde Crescent
| Sold Price: | $855,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,984 sqft |
| Price / SqFt: | $431 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,098 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3064521 |
| Distance: | 998 m |
9376 McNaught Road
| Sold Price: | $1,090,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,484 sqft |
| Price / SqFt: | $439 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,902 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3076526 |
| Distance: | 1.1 km |
9327 Sitka Place
| Sold Price: | $1,025,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,468 sqft |
| Price / SqFt: | $415 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,889 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3111356 |
| Distance: | 1.4 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $433,000 | $300,000 | $733,000 | - |