






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,072 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,479 sqft |
| Age | 24 years (2002) |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (4,922 sqft) |
| Land Frontage | 19 ft |
| Land Dimensions | 19 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 024-854-719 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Sardis Agents
46326 Valleyview Road
| Sold Price: | $744,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,092 sqft |
| Price / SqFt: | $356 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,578 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3095328 |
| Distance: | 49 m |
46303 Valleyview Road
| Sold Price: | $865,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,502 sqft |
| Price / SqFt: | $346 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,097 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3090112 |
| Distance: | 99 m |
46306 Valleyview Road
| Sold Price: | $895,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,566 sqft |
| Price / SqFt: | $349 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,924 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3096648 |
| Distance: | 115 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263126282/83dcefb7.jpeg)
5359 Teskey Road
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,435 sqft |
| Price / SqFt: | $349 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,230 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3104655 |
| Distance: | 160 m |
5312 Rockwood Drive
| Sold Price: | $975,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,470 sqft |
| Price / SqFt: | $395 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,266 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3069507 |
| Distance: | 223 m |
46260 Tournier Place
| Sold Price: | $901,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,497 sqft |
| Price / SqFt: | $361 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,578 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3064830 |
| Distance: | 275 m |
46286 Valleyview Road
| Asking Price: | $959,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,857 sqft |
| Price / SqFt: | $336 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,011 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3114092 |
| Distance: | 159 m |
46514 Lear Drive
| Asking Price: | $950,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,652 sqft |
| Price / SqFt: | $358 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,793 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3118973 |
| Distance: | 470 m |
46082 Bridle Ridge Crescent
| Asking Price: | $1,034,900 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,416 sqft |
| Price / SqFt: | $428 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,098 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120456 |
| Distance: | 477 m |
#3 46426 Mullins Road
| Asking Price: | $960,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | $25 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,003 sqft |
| Price / SqFt: | $320 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,487 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3112898 |
| Distance: | 573 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $549,000 | $358,000 | $907,000 | -0.9% |
| 2025 | $539,000 | $376,000 | $915,000 | +3.2% |
| 2024 | $518,000 | $369,000 | $887,000 | -4.4% |
| 2023 | $531,000 | $397,000 | $928,000 | +7.8% |
| 2022 | $481,000 | $380,000 | $861,000 | +32.7% |
| 2021 | $357,000 | $292,000 | $649,000 | +8.0% |
| 2020 | $344,000 | $257,000 | $601,000 | - |