







































| Pricing | |
| Asking Price | $1,069,900 |
| Price per Floor SqFt | $533 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $4,347 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,006 sqft |
| Age | 46 years (1980) |
| Land |
| Land Size | 0.28 ac (12,197 sqft) |
| Land Frontage | 80 ft |
| Land Dimensions | 80 x 152 ft. |
| Price per Land SqFt | $87.72 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 3 Level Split |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 006-958-184 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Chilliwack Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $730,000 | $234,000 | $964,000 | -0.9% |
| 2025 | $706,000 | $267,000 | $973,000 | -0.1% |
| 2024 | $661,000 | $313,000 | $974,000 | -4.7% |
| 2023 | $686,000 | $336,000 | $1,022,000 | +2.8% |
| 2022 | $634,000 | $360,000 | $994,000 | +46.0% |
| 2021 | $441,000 | $240,000 | $681,000 | +8.4% |
| 2020 | $418,000 | $210,000 | $628,000 | - |
Asking Price is 11.0% higher than Assessed Value (2026).
#6 10113 Williams Road
| Asking Price: | $949,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | $70 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,031 sqft |
| Price / SqFt: | $468 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,881 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3101357 |
| Distance: | 305 m |
10218 Oval Drive
| Asking Price: | $899,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,947 sqft |
| Price / SqFt: | $462 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,100 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115464 |
| Distance: | 510 m |
46494 Elliott Avenue
| Asking Price: | $860,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,065 sqft |
| Price / SqFt: | $416 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,540 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3104324 |
| Distance: | 554 m |
10008 Dublin Drive
| Asking Price: | $915,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,039 sqft |
| Price / SqFt: | $449 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,050 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110439 |
| Distance: | 569 m |
46464 Brice Road
| Asking Price: | $899,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,061 sqft |
| Price / SqFt: | $437 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,912 sqft) |
| Days on Market: | 96 |
| MLS® Number: | R3092054 |
| Distance: | 622 m |