































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,724 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,463 sqft |
| Age | Old Timer |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,808 sqft) |
| Land Frontage | 64 ft |
| Land Dimensions | 64 x 122 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 003-743-713 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
46461 Portage Avenue
| Asking Price: | $891,700 |
| Listing Date: | 2025-Nov-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,670 sqft |
| Price / SqFt: | $534 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,800 sqft) |
| Days on Market: | 201 |
| MLS® Number: | R3066284 |
| Distance: | 947 m |
9485 Robson Street
| Asking Price: | $949,485 |
| Listing Date: | 2025-Oct-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,308 sqft |
| Price / SqFt: | $726 |
| Age: | 82 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,712 sqft) |
| Days on Market: | 240 |
| MLS® Number: | R3054553 |
| Distance: | 1.1 km |
9756 Sidney Street
| Asking Price: | $779,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,345 sqft |
| Price / SqFt: | $580 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,807 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3100153 |
| Distance: | 1.3 km |
9719 Hazel Street
| Sold Price: | $765,000 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,408 sqft |
| Price / SqFt: | $543 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,579 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3088654 |
| Distance: | 927 m |
9728 Heather Street
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,350 sqft |
| Price / SqFt: | $578 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,579 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3097806 |
| Distance: | 936 m |
9598 Johnson Street
| Sold Price: | $740,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,498 sqft |
| Price / SqFt: | $494 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,500 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3085969 |
| Distance: | 981 m |
9776 Heather Street
| Sold Price: | $790,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,742 sqft |
| Price / SqFt: | $454 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,797 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3079469 |
| Distance: | 1.0 km |
46086 Larter Avenue
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,798 sqft |
| Price / SqFt: | $473 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,841 sqft) |
| Days on Market: | 137 |
| MLS® Number: | R3044164 |
| Distance: | 1.8 km |
45146 Trutch Avenue
| Sold Price: | $751,500 |
| Sold Date: | 2026-Jan-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,600 sqft |
| Price / SqFt: | $470 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,273 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3066120 |
| Distance: | 2.5 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $525,000 | $63,400 | $588,400 | -14.4% |
| 2025 | $628,000 | $59,000 | $687,000 | +8.5% |
| 2024 | $572,000 | $61,200 | $633,200 | -13.4% |
| 2023 | $611,000 | $120,000 | $731,000 | +11.1% |
| 2022 | $513,000 | $145,000 | $658,000 | +52.0% |
| 2021 | $366,000 | $67,000 | $433,000 | +5.1% |
| 2020 | $353,000 | $58,900 | $411,900 | - |