







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,764 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,522 sqft |
| Age | 24 years (2002) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,447 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 025-207-989 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Sardis Agents
46254 Kermode Crescent
| Sold Price: | $1,065,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,802 sqft |
| Price / SqFt: | $280 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3082552 |
| Distance: | 326 m |
46259 Tournier Place
| Sold Price: | $1,040,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,548 sqft |
| Price / SqFt: | $293 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,069 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3098147 |
| Distance: | 335 m |
5189 Cecil Ridge Place
| Sold Price: | $1,220,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,440 sqft |
| Price / SqFt: | $355 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,400 sqft) |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3089477 |
| Distance: | 410 m |
5445 Highroad Crescent
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,150 sqft |
| Price / SqFt: | $349 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,970 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3074814 |
| Distance: | 667 m |
#24 45957 Sherwood Drive
| Sold Price: | $857,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | $242 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,515 sqft |
| Price / SqFt: | $244 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,210 sqft) |
| Days on Market: | 116 |
| MLS® Number: | R3074706 |
| Distance: | 672 m |
#6 46379 Uplands Road
| Sold Price: | $1,240,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | $171 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,304 sqft |
| Price / SqFt: | $375 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,819 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3073679 |
| Distance: | 811 m |
#3 46426 Mullins Road
| Asking Price: | $960,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | $25 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,003 sqft |
| Price / SqFt: | $320 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,487 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112898 |
| Distance: | 555 m |
5453 Highroad Crescent
| Asking Price: | $999,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,561 sqft |
| Price / SqFt: | $281 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,970 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3106222 |
| Distance: | 687 m |
5465 Highroad Crescent
| Asking Price: | $999,999 |
| Listing Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,753 sqft |
| Price / SqFt: | $266 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,930 sqft) |
| Days on Market: | 91 |
| MLS® Number: | R3092236 |
| Distance: | 720 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $591,000 | $467,000 | $1,058,000 | -1.3% |
| 2025 | $581,000 | $491,000 | $1,072,000 | +3.1% |
| 2024 | $558,000 | $482,000 | $1,040,000 | -4.6% |
| 2023 | $572,000 | $518,000 | $1,090,000 | +6.7% |
| 2022 | $518,000 | $504,000 | $1,022,000 | +32.7% |
| 2021 | $384,000 | $386,000 | $770,000 | +7.5% |
| 2020 | $371,000 | $345,000 | $716,000 | - |