



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,948 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,800 sqft |
| Age | 76 years (1950) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,447 sqft) |
| Land Frontage | 59 ft |
| Land Dimensions | 59 x 110 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-06 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Loft |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 000-617-156 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
45614 Herron Avenue
| Sold Price: | $805,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,071 sqft |
| Price / SqFt: | $389 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,325 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3114977 |
| Distance: | 545 m |
9684 Maurice Street
| Sold Price: | $742,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,225 sqft |
| Price / SqFt: | $333 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,620 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3111850 |
| Distance: | 596 m |
9742 Juniper Street
| Sold Price: | $835,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,246 sqft |
| Price / SqFt: | $372 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,795 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3098033 |
| Distance: | 798 m |
45439 Wellington Avenue
| Sold Price: | $664,650 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,080 sqft |
| Price / SqFt: | $320 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,800 sqft) |
| Days on Market: | 177 |
| MLS® Number: | R3014358 |
| Distance: | 966 m |
9629 Broadway
| Sold Price: | $640,000 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,174 sqft |
| Price / SqFt: | $294 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,940 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3097286 |
| Distance: | 1.4 km |
46627 Portage Avenue
| Sold Price: | $762,250 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,972 sqft |
| Price / SqFt: | $387 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,360 sqft) |
| Days on Market: | 182 |
| MLS® Number: | R3010736 |
| Distance: | 1.5 km |
46637 Andrews Avenue
| Asking Price: | $749,900 |
| Listing Date: | 2026-May-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,895 sqft |
| Price / SqFt: | $396 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,485 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3119746 |
| Distance: | 1.8 km |
5635 Tyson Road
| Asking Price: | $789,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,115 sqft |
| Price / SqFt: | $373 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,841 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3126339 |
| Distance: | 8.5 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $590,000 | $193,000 | $783,000 | +19.3% |
| 2025 | $591,000 | $65,600 | $656,600 | +2.8% |
| 2024 | $565,000 | $73,800 | $638,800 | -9.1% |
| 2023 | $565,000 | $138,000 | $703,000 | +13.8% |
| 2022 | $448,000 | $170,000 | $618,000 | +48.8% |
| 2021 | $342,000 | $73,400 | $415,400 | +6.1% |
| 2020 | $330,000 | $61,500 | $391,500 | - |