






























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,280 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,279 sqft |
| Age | Old Timer |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,076 sqft) |
| Land Frontage | 58 ft |
| Land Dimensions | 58 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-Apr-30 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 003-570-452 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $510,000 | $128,000 | $638,000 | +4.4% |
| 2024 | $556,000 | $55,400 | $611,400 | -13.5% |
| 2023 | $594,000 | $113,000 | $707,000 | +11.9% |
| 2022 | $497,000 | $135,000 | $632,000 | +52.4% |
| 2021 | $355,000 | $59,700 | $414,700 | - |
45782 Victoria Avenue
| Asking Price: | $685,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,279 sqft |
| Price / SqFt: | $536 |
| Age: | 100 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,076 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3117838 |
| Distance: | 0 m |
9518 Robson Street
| Asking Price: | $679,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,050 sqft |
| Price / SqFt: | $647 |
| Age: | 90 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,360 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3097018 |
| Distance: | 149 m |
45608 Princess Avenue
| Asking Price: | $627,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,105 sqft |
| Price / SqFt: | $568 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,930 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3094218 |
| Distance: | 368 m |
9517 Stanley Street
| Asking Price: | $624,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,249 sqft |
| Price / SqFt: | $500 |
| Age: | 81 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,418 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3112875 |
| Distance: | 415 m |
45589 Wellington Avenue
| Asking Price: | $567,890 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,567 sqft |
| Price / SqFt: | $362 |
| Age: | 106 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,425 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3124237 |
| Distance: | 420 m |
9600 Corbould Street
| Sold Price: | $657,500 |
| Sold Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,356 sqft |
| Price / SqFt: | $485 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,836 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3072957 |
| Distance: | 362 m |
9709 Hillier Street
| Sold Price: | $692,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,146 sqft |
| Price / SqFt: | $604 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,733 sqft) |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | R3077942 |
| Distance: | 565 m |
9520 Carroll Street
| Sold Price: | $685,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,310 sqft |
| Price / SqFt: | $523 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,508 sqft) |
| Days on Market: | 137 |
| MLS® Number: | R3055532 |
| Distance: | 565 m |
46195 Gore Avenue
| Sold Price: | $550,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,336 sqft |
| Price / SqFt: | $412 |
| Age: | 84 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,052 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3105096 |
| Distance: | 919 m |
8965 Nowell Street
| Sold Price: | $465,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,082 sqft |
| Price / SqFt: | $430 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,458 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3101916 |
| Distance: | 1.1 km |
9728 Heather Street
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,350 sqft |
| Price / SqFt: | $578 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,579 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3097806 |
| Distance: | 1.4 km |