







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,795 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,523 sqft |
| Age | 41 years (1985) |
| Floor Area (Guest House) | 200 sqft |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,489 sqft) |
| Land Frontage | 49 ft |
| Land Dimensions | 49 x 111 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-04 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 3 Level Split |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 000-654-299 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $551,000 | $300,000 | $851,000 | - |
| 2024 | $557,000 | $294,000 | $851,000 | -1.6% |
| 2023 | $552,000 | $313,000 | $865,000 | +3.8% |
| 2022 | $526,000 | $307,000 | $833,000 | +59.3% |
| 2021 | $361,000 | $162,000 | $523,000 | +2.1% |
| 2020 | $347,000 | $165,000 | $512,000 | - |
45762 Timothy Avenue
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,536 sqft |
| Price / SqFt: | $508 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,469 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3115525 |
| Distance: | 38 m |
45944 Thomas Road
| Sold Price: | $824,250 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,786 sqft |
| Price / SqFt: | $462 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,425 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3099955 |
| Distance: | 354 m |
6111 Dundee Place
| Sold Price: | $711,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | $90 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,328 sqft |
| Price / SqFt: | $535 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,253 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3109048 |
| Distance: | 649 m |
6051 Glenroy Drive
| Sold Price: | $829,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,575 sqft |
| Price / SqFt: | $526 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,358 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3084541 |
| Distance: | 1.0 km |
45169 Cumberland Avenue
| Sold Price: | $1,009,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,467 sqft |
| Price / SqFt: | $688 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,576 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3099140 |
| Distance: | 1.2 km |
5285 Teskey Road
| Sold Price: | $817,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,818 sqft |
| Price / SqFt: | $449 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,146 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3075137 |
| Distance: | 1.2 km |
5868 Tyson Road
| Asking Price: | $829,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,756 sqft |
| Price / SqFt: | $472 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,820 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3118226 |
| Distance: | 1.4 km |
6442 Evans Road
| Asking Price: | $829,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,271 sqft |
| Price / SqFt: | $652 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,712 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3097041 |
| Distance: | 2.0 km |