



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,662 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,110 sqft |
| Age | 51 years (1975) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (6,970 sqft) |
| Land Frontage | 132 ft |
| Land Dimensions | 132 x 52 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry, Split Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 006-276-466 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
9759 George Street
| Sold Price: | $785,555 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,434 sqft |
| Price / SqFt: | $323 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,970 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3102274 |
| Distance: | 367 m |
45878 Berkeley Avenue
| Sold Price: | $750,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 3,047 sqft |
| Price / SqFt: | $246 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,015 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3079365 |
| Distance: | 451 m |
#2 46058 Bonny Avenue
| Sold Price: | $950,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | $130 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,530 sqft |
| Price / SqFt: | $375 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,305 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3100638 |
| Distance: | 709 m |
10187 Williams Road
| Sold Price: | $1,035,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,008 sqft |
| Price / SqFt: | $344 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,337 sqft) |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3055295 |
| Distance: | 1.2 km |
#3 46238 Strathcona Road
| Sold Price: | $825,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $60 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,605 sqft |
| Price / SqFt: | $317 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,735 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3107369 |
| Distance: | 1.3 km |
10007 Shamrock Drive
| Sold Price: | $950,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 3,173 sqft |
| Price / SqFt: | $299 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,189 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3051941 |
| Distance: | 1.4 km |
45715 Berkeley Avenue
| Asking Price: | $999,999 |
| Listing Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,918 sqft |
| Price / SqFt: | $343 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,833 sqft) |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3098021 |
| Distance: | 231 m |
45883 Berkeley Avenue
| Asking Price: | $1,050,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,500 sqft |
| Price / SqFt: | $420 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (12,870 sqft) |
| Days on Market: | 186 |
| MLS® Number: | R3069803 |
| Distance: | 501 m |
9521 Robson Street
| Asking Price: | $699,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,678 sqft |
| Price / SqFt: | $261 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,903 sqft) |
| Days on Market: | 116 |
| MLS® Number: | R3086017 |
| Distance: | 504 m |
46022 Clarke Drive
| Asking Price: | $859,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,430 sqft |
| Price / SqFt: | $353 |
| Age: | 81 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,930 sqft) |
| Days on Market: | 134 |
| MLS® Number: | R3079207 |
| Distance: | 702 m |
45378 Princess Avenue
| Asking Price: | $799,900 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,680 sqft |
| Price / SqFt: | $298 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,488 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3120083 |
| Distance: | 799 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $601,000 | $383,000 | $984,000 | -6.1% |
| 2025 | $602,000 | $446,000 | $1,048,000 | +2.5% |
| 2024 | $576,000 | $446,000 | $1,022,000 | -1.6% |
| 2023 | $576,000 | $463,000 | $1,039,000 | +9.1% |
| 2022 | $456,000 | $496,000 | $952,000 | +40.4% |
| 2021 | $348,000 | $330,000 | $678,000 | +8.0% |
| 2020 | $336,000 | $292,000 | $628,000 | - |