




































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,623 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,051 sqft |
| Age | 49 years (1977) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,534 sqft) |
| Land Frontage | 71 ft |
| Land Dimensions | 71 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-12 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 003-951-961 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
9759 George Street
| Sold Price: | $785,555 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,434 sqft |
| Price / SqFt: | $323 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,970 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3102274 |
| Distance: | 587 m |
45878 Berkeley Avenue
| Sold Price: | $750,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 3,047 sqft |
| Price / SqFt: | $246 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,015 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3079365 |
| Distance: | 735 m |
#2 46058 Bonny Avenue
| Sold Price: | $950,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | $130 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,530 sqft |
| Price / SqFt: | $375 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,305 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3100638 |
| Distance: | 878 m |
10067 Merritt Drive
| Sold Price: | $925,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,492 sqft |
| Price / SqFt: | $371 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,934 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3101864 |
| Distance: | 1.2 km |
45410 Westview Avenue
| Sold Price: | $720,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,414 sqft |
| Price / SqFt: | $298 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,810 sqft) |
| Days on Market: | 117 |
| MLS® Number: | R3067484 |
| Distance: | 1.4 km |
45358 Westview Avenue
| Sold Price: | $890,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,900 sqft |
| Price / SqFt: | $307 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,521 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3067174 |
| Distance: | 1.4 km |
45715 Berkeley Avenue
| Asking Price: | $999,999 |
| Listing Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,918 sqft |
| Price / SqFt: | $343 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,833 sqft) |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3098021 |
| Distance: | 530 m |
45883 Berkeley Avenue
| Asking Price: | $1,050,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,500 sqft |
| Price / SqFt: | $420 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (12,870 sqft) |
| Days on Market: | 187 |
| MLS® Number: | R3069803 |
| Distance: | 791 m |
45726 Spadina Avenue
| Asking Price: | $839,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,912 sqft |
| Price / SqFt: | $288 |
| Age: | 92 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,424 sqft) |
| Days on Market: | 115 |
| MLS® Number: | R3086596 |
| Distance: | 840 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $591,000 | $183,000 | $774,000 | -4.6% |
| 2025 | $592,000 | $219,000 | $811,000 | +2.5% |
| 2024 | $566,000 | $225,000 | $791,000 | -7.9% |
| 2023 | $566,000 | $293,000 | $859,000 | +11.4% |
| 2022 | $449,000 | $322,000 | $771,000 | +38.7% |
| 2021 | $343,000 | $213,000 | $556,000 | +6.9% |
| 2020 | $331,000 | $189,000 | $520,000 | - |