

















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,057 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,525 sqft |
| Age | 44 years (1982) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (3,920 sqft) |
| Land Frontage | 35.05 ft |
| Land Dimensions | 35.05 x 106.99 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 002-816-032 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Chilliwack Agents
45146 Trutch Avenue
| Sold Price: | $751,500 |
| Sold Date: | 2026-Jan-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,600 sqft |
| Price / SqFt: | $470 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,273 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3066120 |
| Distance: | 692 m |
45135 Deans Avenue
| Sold Price: | $750,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,648 sqft |
| Price / SqFt: | $455 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,522 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3101675 |
| Distance: | 714 m |
#106 8485 Young Road
| Sold Price: | $635,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | $426 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,789 sqft |
| Price / SqFt: | $355 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.01 ac. (1 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3092955 |
| Distance: | 867 m |
#31 8500 Young Road
| Sold Price: | $580,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | $150 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,494 sqft |
| Price / SqFt: | $388 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,636 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3058912 |
| Distance: | 1.2 km |
45720 Princess Avenue
| Sold Price: | $527,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,277 sqft |
| Price / SqFt: | $413 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,788 sqft) |
| Days on Market: | 124 |
| MLS® Number: | R3056612 |
| Distance: | 1.5 km |
9520 Carroll Street
| Sold Price: | $685,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,310 sqft |
| Price / SqFt: | $523 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,508 sqft) |
| Days on Market: | 137 |
| MLS® Number: | R3055532 |
| Distance: | 1.9 km |
8547 McCutcheon Avenue
| Asking Price: | $649,999 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,458 sqft |
| Price / SqFt: | $446 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,151 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110328 |
| Distance: | 77 m |
45533 McIntosh Drive
| Asking Price: | $699,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,720 sqft |
| Price / SqFt: | $406 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,405 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3097446 |
| Distance: | 319 m |
45593 McIntosh Drive
| Asking Price: | $664,500 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,281 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,356 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3102609 |
| Distance: | 414 m |
45430 Bernard Avenue
| Asking Price: | $799,999 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,555 sqft |
| Price / SqFt: | $514 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,538 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3111281 |
| Distance: | 542 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $449,000 | $249,000 | $698,000 | +2.6% |
| 2023 | $441,000 | $239,000 | $680,000 | -2.2% |
| 2022 | $420,000 | $275,000 | $695,000 | +48.5% |
| 2021 | $292,000 | $176,000 | $468,000 | +5.2% |
| 2020 | $281,000 | $164,000 | $445,000 | - |