







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,182 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,196 sqft |
| Age | 62 years (1964) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,841 sqft) |
| Land Frontage | 75 ft |
| Land Dimensions | 75 x 110.5 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-26 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 010-512-446 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
45410 Westview Avenue
| Sold Price: | $720,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,414 sqft |
| Price / SqFt: | $298 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,810 sqft) |
| Days on Market: | 117 |
| MLS® Number: | R3067484 |
| Distance: | 34 m |
45410 Park Drive
| Sold Price: | $826,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,555 sqft |
| Price / SqFt: | $323 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.49 ac. (21,300 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3091965 |
| Distance: | 419 m |
45408 Spartan Crescent
| Sold Price: | $805,000 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,209 sqft |
| Price / SqFt: | $364 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3119237 |
| Distance: | 633 m |
45240 Trutch Avenue
| Sold Price: | $695,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,586 sqft |
| Price / SqFt: | $269 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,841 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3098908 |
| Distance: | 674 m |
45135 Deans Avenue
| Sold Price: | $750,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,648 sqft |
| Price / SqFt: | $455 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,522 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3101675 |
| Distance: | 789 m |
45480 Kipp Avenue
| Sold Price: | $721,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 2,341 sqft |
| Price / SqFt: | $308 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,970 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3056062 |
| Distance: | 915 m |
8940 Vines Street
| Asking Price: | $749,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,642 sqft |
| Price / SqFt: | $284 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,712 sqft) |
| Days on Market: | 102 |
| MLS® Number: | R3090088 |
| Distance: | 98 m |
8772 Bellevue Drive
| Asking Price: | $799,800 |
| Listing Date: | 2026-Jan-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,405 sqft |
| Price / SqFt: | $333 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,019 sqft) |
| Days on Market: | 122 |
| MLS® Number: | R3083878 |
| Distance: | 461 m |
45533 McIntosh Drive
| Asking Price: | $699,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,720 sqft |
| Price / SqFt: | $406 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,405 sqft) |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3097446 |
| Distance: | 493 m |
45492 Spartan Crescent
| Asking Price: | $829,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,047 sqft |
| Price / SqFt: | $405 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,841 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3103559 |
| Distance: | 538 m |
9314 Jackson Street
| Asking Price: | $929,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,034 sqft |
| Price / SqFt: | $457 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,793 sqft) |
| Days on Market: | 101 |
| MLS® Number: | R3090646 |
| Distance: | 687 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $567,000 | $96,700 | $663,700 | -6.5% |
| 2025 | $597,000 | $113,000 | $710,000 | -0.7% |
| 2024 | $600,000 | $115,000 | $715,000 | -9.8% |
| 2023 | $587,000 | $206,000 | $793,000 | +4.9% |
| 2022 | $533,000 | $223,000 | $756,000 | +46.2% |
| 2021 | $370,000 | $147,000 | $517,000 | +6.2% |
| 2020 | $357,000 | $130,000 | $487,000 | - |