



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,882 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,839 sqft |
| Age | 37 years (1989) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,370 sqft) |
| Land Frontage | 49 ft |
| Land Dimensions | 49 x 130 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 003-068-307 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Burnaby East Agents
8008 13th Avenue
| Asking Price: | $2,498,800 |
| Listing Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,388 sqft |
| Price / SqFt: | $738 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,446 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3094643 |
| Distance: | 373 m |
8013 17th Avenue
| Asking Price: | $2,088,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,271 sqft |
| Price / SqFt: | $638 |
| Age: | 112 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,900 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127819 |
| Distance: | 416 m |
7307 2nd Street
| Asking Price: | $2,299,800 |
| Listing Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,289 sqft |
| Price / SqFt: | $699 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,244 sqft) |
| Days on Market: | 124 |
| MLS® Number: | R3082752 |
| Distance: | 466 m |
221 Ninth Avenue
| Asking Price: | $2,388,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,060 sqft |
| Price / SqFt: | $780 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,621 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122479 |
| Distance: | 675 m |
8391 11th Avenue
| Asking Price: | $1,729,890 |
| Listing Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,000 sqft |
| Price / SqFt: | $577 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,191 sqft) |
| Days on Market: | 125 |
| MLS® Number: | R3081600 |
| Distance: | 688 m |
7135 4th Street
| Asking Price: | $2,190,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,967 sqft |
| Price / SqFt: | $552 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,028 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119093 |
| Distance: | 736 m |
7563 1st Street
| Sold Price: | $2,150,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,246 sqft |
| Price / SqFt: | $506 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,370 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3068513 |
| Distance: | 179 m |
7877 15th Avenue
| Sold Price: | $1,850,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,146 sqft |
| Price / SqFt: | $588 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,050 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3073104 |
| Distance: | 667 m |
35 Courtney Crescent
| Sold Price: | $1,626,230 |
| Sold Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,950 sqft |
| Price / SqFt: | $551 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,446 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3069754 |
| Distance: | 759 m |
922 Fifth Street
| Sold Price: | $1,890,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,719 sqft |
| Price / SqFt: | $401 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,867 sqft) |
| Days on Market: | 89 |
| MLS® Number: | R3072515 |
| Distance: | 813 m |
912 Fifth Street
| Sold Price: | $2,080,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,659 sqft |
| Price / SqFt: | $446 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,339 sqft) |
| Days on Market: | 103 |
| MLS® Number: | R3057387 |
| Distance: | 848 m |
80 Courtney Crescent
| Sold Price: | $1,925,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,743 sqft |
| Price / SqFt: | $514 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,379 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3117486 |
| Distance: | 1.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,593,000 | $408,000 | $2,001,000 | -3.0% |
| 2025 | $1,633,000 | $430,000 | $2,063,000 | +2.8% |
| 2024 | $1,578,000 | $429,000 | $2,007,000 | +5.6% |
| 2023 | $1,477,000 | $423,000 | $1,900,000 | +10.9% |
| 2022 | $1,304,000 | $410,000 | $1,714,000 | +18.9% |
| 2021 | $1,072,000 | $370,000 | $1,442,000 | +1.6% |
| 2020 | $1,033,000 | $386,000 | $1,419,000 | - |