







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,623 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,289 sqft |
| Age | 47 years (1979) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,197 sqft) |
| Land Frontage | 45.3 ft |
| Land Dimensions | 45.3 x 120 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-22 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 002-779-889 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
7615 Lawrence Drive
| Asking Price: | $1,989,900 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,289 sqft |
| Price / SqFt: | $605 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,197 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3126930 |
| Distance: | 0 m |
7605 Lawrence Drive
| Asking Price: | $2,165,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,544 sqft |
| Price / SqFt: | $851 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,002 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3122221 |
| Distance: | 21 m |
7640 Lawrence Drive
| Asking Price: | $2,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,172 sqft |
| Price / SqFt: | $693 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,728 sqft) |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3095464 |
| Distance: | 80 m |
7960 Westlake Street
| Asking Price: | $2,498,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,089 sqft |
| Price / SqFt: | $809 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,960 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3121900 |
| Distance: | 909 m |
8029 Westlake Street
| Asking Price: | $2,375,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,917 sqft |
| Price / SqFt: | $814 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,076 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3121950 |
| Distance: | 999 m |
2117 Knightswood Place
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,392 sqft |
| Price / SqFt: | $530 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,774 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118861 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,653,000 | $207,000 | $1,860,000 | -5.9% |
| 2025 | $1,745,000 | $231,000 | $1,976,000 | +6.0% |
| 2024 | $1,638,000 | $226,000 | $1,864,000 | +0.3% |
| 2023 | $1,649,000 | $210,000 | $1,859,000 | +19.0% |
| 2022 | $1,404,000 | $158,000 | $1,562,000 | +18.3% |
| 2021 | $1,161,000 | $159,000 | $1,320,000 | +4.6% |
| 2020 | $1,096,000 | $166,000 | $1,262,000 | - |
7566 Kraft Place
| Sold Price: | $2,180,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,564 sqft |
| Price / SqFt: | $850 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.36 ac. (15,892 sqft) |
| Days on Market: | 200 |
| MLS® Number: | R3035041 |
| Distance: | 433 m |
3881 Epping Court
| Sold Price: | $2,270,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,785 sqft |
| Price / SqFt: | $815 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,010 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3121208 |
| Distance: | 928 m |
3382 Fairland Court
| Sold Price: | $1,835,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,740 sqft |
| Price / SqFt: | $670 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,000 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3085689 |
| Distance: | 1.2 km |
1558 Glen Abbey Drive
| Sold Price: | $1,970,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,343 sqft |
| Price / SqFt: | $589 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,325 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3114455 |
| Distance: | 1.5 km |
6771 Winch Street
| Sold Price: | $1,975,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,218 sqft |
| Price / SqFt: | $614 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,240 sqft) |
| Days on Market: | 122 |
| MLS® Number: | R3052230 |
| Distance: | 2.0 km |
920 Everett Crescent
| Sold Price: | $1,520,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,531 sqft |
| Price / SqFt: | $601 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,394 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3053971 |
| Distance: | 2.2 km |